'Sırp Cumhuriyet Günü' referandumundan 'Evet' sonucu çıktı

Sırbistan bölgesinin 9 Ocak tarihini 'Sırp Cumhuriyeti Günü' olarak ilan edilmesi ile ilgili hafta sonu kendi bölgesinde yaptığı referandumdan " Evet" oyu çıktı. Bosna Hersek referandumu tanımadığını açıkladı

'Sırp Cumhuriyet Günü' referandumundan 'Evet' sonucu çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Bölgesi'nde, Anayasa Mahkemesi’nin olumsuz kararına karşın 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanması referandum düzenlendi. Sırp Bölgesi'nde yapılan ilk referandumda Sırplar sandık başına giderken, Boşnaklar referandumu boykot etti.

"Referandumu Düzenleme Komisyonu" düzenlediği basın toplantısında gayri resmi sonuçları açıklayarak sandık başına gidenlerin 99,79'u’nın “evet” oyu kullandığını açıkladı.

Basın açıklamasında bulunan Sırp Bölgesi’nin Başkanı Milorad Dodik bugün Sırp entite sınırlarında yapılan referandumla "şanlı tarihlerinde yeni bir sayfa acıktıklarını" ifade etti ve 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kabul edilmesi için yapılan referandumu "tarihi bir gün olarak " olarak niteledi.

BOSNA HERSEK: REFERANDUMU TANIMIYORUZ

Bosna- Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç ise referandumun sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. Referandumun, Anayasa Mahkemesi’nin kararına açık bir şekilde karşı geldiğini ifade etti. Izzetbegoviç, Sırp Bölgesi lideri Milorad Dodik’in, açıkça Bosna – Hersek’ten ayrılmak istediğini öne sürdü.

İzetbegoviç, "Geçmişte Sırpların bu tarz davranışlarının nasıl sonuçlandığını gördük. Bu ilk defa yaptıkları bir inat değil. İpi koparana kadar çekmeye devam edecek ve sonunda sırtlarının üzerine düşecekler." dedi.

Avrupa Birliği de Sırp Bölgesi’nin referandum sonuçlarını tanımayacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35