banner39

Sırp emperyalizminin fikir babası öldü

Sırp milliyetçi akımın lideri 93 yaşındaki Dobrica Çosiç'in, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki evinde ölü bulunduğu bildirildi

Balkanlar 18.05.2014, 17:55 18.05.2014, 18:01
Sırp emperyalizminin fikir babası öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin eski Başkanı ve "Büyük Sırbistan" emperiyalizminin fikir babası olarak bilinen Sırp yazar Dobrica Çosiç, 93 yaşında hayatını kaybetti. 

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Başkanı Yosip Broz Tito'nun 1960'lı yıllarda yürüttüğü politikaya karşı çıkan ve 1980'lı yıllarda Tito'nun ölümünün ardından Sırp milliyetçi akımın lideri olan Çosiç'in, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki evinde ölü bulunduğu öğrenildi. 

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin 1992-1993 dönemi Cumhurbaşkanı olan Çosiç, Balkanlar'daki kamuoyunda Yugoslavya'nın eski devlet başkanı Slobodan Miloşeviç'in yürüttüğü siyasetin fikir babası olarak biliniyordu. Çosiç ayrıca, Sırbistan'ın 1990'lı yıllar başında Bosna Hersek ve Hırvatistan'a karşı açtığı savaşta Bosnalı ve Hırvatlara yapılan katliamların tasarımcısı olarak da kabul ediliyordu. 

Çosiç, geçen yıldan bu yana rahatsız olan ve evinde tedavi edilen Çosiç, kendisiyle röportaj apmak isteyen gazetecilere ise "Söyleyeceğimi kitaplarımda yazdım. Tüm görüşlerim ve fikirlerim kitaplarımda bulunuyor" demişti. 

DOBRİCA ÇOSİÇ KİMDİR?

Dobrica Çosiç, 29 Aralık 1921 yılında Sırbistan'ın merkezindeki Trstenik kentinin Velika Drenova köyünde doğdu. Tarım Meslek Lisesi'ne başlayan Çosiç, 2. Dünya Savaşı dolayısıyla okulu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra ise, Curo Cakoviç isimli Siyaset Okulu'nu bitirdi. Hayatının sonuna kadar Sırp Bilim ve Sanat Akademisi'nin (SANU) üyesi olan Çosiç, yaklaşık 25 eser bıraktı, hakkında da 15 kitap yazıldı. 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?