Sırp lider Dodik'ten kışkırtıcı ifadeler

Bosna Hersek'e bağlı iki entiteden biri olan Sırp bölgesinin Başkanı Dodik'in cumhuriyet yerine devlet demesi tepkilere yol açtı

Sırp lider Dodik'ten kışkırtıcı ifadeler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp bölgesinin (RS) Başkanı Milorad Dodik, cumhuriyet için "devlet" ifadesini kullanarak, "Sırp Bölgesi, devlet gibi önemlidir. Sırp Bölgesi devlettir. Okulda bir şeyin devlet olarak adlandırılması için üç temel kriter olduğunu öğrendim: Toprak, etkili bir iktidar ve devleti isteyen halk. Sırp Bölgesi'nde ne eksik? Hiçbir şey." görüşünü savundu. 

Sırp lider, başkent Saraybosna yakınlarında, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Pale'de toplanan destekçilerine yaptığı konuşmada, bugün entite sınırlarında yapılan referandumla "şanlı tarihlerinde yeni bir sayfa açıktıklarını" öne sürerek, 9 Ocak'ın "Sırp Bölgesi Günü" olarak kabul edilmesi için yapılan referandumu "başarılı" olarak niteledi.

Her şeyin Pale'de başladığını ve kutlamanın da burada yapılması gerektiğini dile getiren Dodik, 9 Ocak 1992'de Pale'de Sırp Bölgesi'nin kurulduğunu anımsattı.

Dodik, Sırp Bölgesi halkı ve yaptıkları seçimle gurur duyduğunu belirterek, referandumda oy kullanmayan her Sırp vatandaşın ise utanması gerektiğini savundu.

Sırp Bölgesi'nin "Yugoslavya'nın dağılmasının sonucu" ortaya çıktığını aktaran Dodik, Sırp halkının özgürlüğünün, sadece bir devlete sahip bulundukları takdirde garanti altında olacağını ileri sürdü. 

Dodik, Sırp Bölgesi'nin devlet gibi önemli olduğunu iddia ederek, "Sırp Bölgesi devlettir. Okulda bir şeyin devlet olarak adlandırılması için üç temel kriter olduğunu öğrendim: Toprak, etkili bir iktidar ve devleti isteyen halk. Sırp Bölgesi'nde ne eksik? Hiçbir şey." görüşünü savundu. 

Öte yandan, "Referandumu Düzenleme Komisyonu"ndan yapılan açıklamada, oyların yüzde 30,76'sının sayıldığı ve resmi olmayan ilk sonuçlara göre, sandığa gidenlerin  yüzde 99,8'inin "9 Ocak'ın Sırp Bölgesi Günü olarak kutlamasını destekliyor musunuz?" sorusuna "evet" cevabını verdiği bildirildi.

Sırp Bölgesi'nde yaşayan Boşnaklar ise dünkü referandumu boykot etti.

ANAYASAYA AYKIRI REFERANDUM

Sırp Bölgesi’nin kurulmasına ilişkin bildiri 9 Ocak 1992'de kabul edilmişti. Bu nedenle bu tarih, entite sınırları içerisinde "Sırp Bölgesi Günü" olarak kutlanıyordu.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, geçen yıl kasım ayında aldığı kararla, Sırp Bölgesi Günü'nün kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğuna hükmetmiş ve ilgili kanunun değiştirilmesini istemişti. Mahkeme gerekçeli kararında, 1992 yılındaki bildirinin ülkedeki Boşnak ve Hırvat temsilcilerin katılımı olmadan kabul edildiğini ve tek taraflı olduğunu belirtmişti.

Mahkemenin kararını hiçe sayarak 9 Ocak’ı kutlamaya devam edeceklerini açıklayan Bosnalı Sırplar, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı entite sınırları içinde referanduma gitme kararı almıştı.

Geçen hafta konuyu görüşmek üzere yeniden toplanan Anayasa Mahkemesi üyeleri, yapılması planlanan referandumun da anayasaya aykırı olduğuna ve durdurulması gerektiğine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35