banner39

Sırplar Kazaklardan neden nefret ediyor?

Dünya Savaşında Alman odusunun hizmetinde bulunmuş Rus Kazaklarından oluşturulan SS tümeni...

Balkanlar 24.01.2020, 12:11 25.01.2020, 13:27
Sırplar Kazaklardan neden nefret ediyor?

Sırbistan'daki Ruslara kardeş denir, ancak Kazaklar Rus olarak kabul edilmez.  

Kazaklar - cesaretleri ünlü pervasız atlılar - Rusya'da Kazak kelimesi, vatansever kelimesinin neredeyse tamamen eş anlamlısıdır. Ama ortaya çıktı ki dünyadaki herkes Kazakları doğru algılamıyor. Ve sadece orduları Kazaklar tarafından yenilgiye uğratılan ülkelerde değil, Kazak kelimesi Sırpların arasında nefrete neden oluyor. Rusya'nın doğu sınırlarını korumak ve genişletmekle görevli Don Kozakları, kendi kültürlerini canlandırmak için harekete geçti. Rusların Kuzey Kafkasya'yı işgalinde en önemli yardımcıları da olan Kozaklar, Rusya Federasyonu'nda yaşayan yüzden fazla topluluktan biri.

Bu neden oldu?

Büyük Vatanseverlik Savaşı ( Büyük Vatanseverlik Savaşı Rusya ve diğer eski SSCB ülkelerinde kullanılan ve II. Dünya Savaşı sırasında 22 Haziran 1941 ile 9 Mayıs 1945 tarihleri arasında Nazi Almanyası ve diğer Mihver Devletleri ülkelerine karşı anavatan topraklarını savundukları savaşa verilen isimdir.) hakkında her şey zaten biliniyor gibi görünüyor, ancak çok fazla bilinmeyen ayrıntılar zamanla ortaya çıkıyor. Ve ne yazık ki, ortaya çıkanlar her zaman hoş değil.

Dünya Savaşında Alman odusunun hizmetinde bulunmuş Rus Kazaklarından oluşturulan SS tümeni...

Handschar

Orijinal adı 13. waffen-grenadier division der SS "handschar" olan, SS tümeni. 13. SS tümeni handschar  II. Dünya Savaşında Alman odusunun hizmetinde bulunmuş Rus Kazaklarından oluşturulan SS tümeniydi. Doğu cephesinde çoğunluğu Sovyet savaş esiri ve Kızıl Ordu'nun ilerleyişinden kaçan Don kazaklarından oluşturulan tümenidir. 1945 savaş sonunda birlik dağıldı. 1943 yılının ortalarında, Alman ordusu ve SS, yaklaşık 25 bin Kazak'ı kapsayan 20 kadar Kazak alayı içeriyordu. Ve 1943'ün ortasında, Don ve Kuban'dan çekilen Nazi birlikleri ile birlikte 133 bin Kazak aileleriyle birlikte taşındı. 

Sırplar neden hala Kazaklardan nefret ediyor ? 

Gönüllü Kazak birimleri iddialara göre Sırp halkının soykırımında oldukça etkili olmuşlar. Savaş yıllarında, Yugoslavya iki milyondan fazla vatandaşını kaybetti

Tarih SS 1. Kazak Departmanının askerlerinin, Yugoslavya'nın yaklaşık 250 bin vatandaşını öldürdüğü ve bunların 35 bin çocuğu 14 yaşın altında olduğu öne sürülüyor.

Sırp topraklarındaki SS adamları olan Kazaklar'ın bıraktıkları iz çok da güzel anıları oluşturmuyor.

Tito: Kazakları teslim almayın

Kazakların nefreti, Sırpların ruhlarına o kadar derinden nüfuz etti ki Yugoslavya'nın lideri Joseph Broz Tito emri vermek zorunda kaldı: "SS birimlerinden kanlı Kazakları teslim almayın - onları yerinde yok edin." 

Kazaklar, (farklı dillere göre Kozak, Kosak, Cossack, Kossak, Kazak, Rus Kazakları olarak da adlandırılırlar) Ukrayna ve Güney Rusya yerli halklarının karışımı ile 15. yüzyıl dolaylarında Don ve Dinyeper nehirleri civarında ortaya çıkan etnik topluluk. Kazaklar, bugünkü Kazakistan'da yaşayan ve Türkî kökenli olan Kazaklar'la karıştırılmamalıdır. Kazak sözcüğü Eski Türkçede maceracı-özgür insan anlamındadır.

Tolstoy'un aynı adlı eserine de konu olan Kazaklar Rus ordularında özellikle sınır bölgelerin korunması gibi görevlerde kullanılmışlardır. Rusların Orta Asya ve Sibirya'yı ele geçirmelerinde bu savaşçı topluluğun payı çok büyüktür.

Kaynak: vladtime.ru, wikipedia, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (3)
burhan kankoç 3 yıl önce
Sırplar soykırım yapmayı kazaklardan mı öğrenmiş???
Çağlar Cin 3 yıl önce
Editörlerden rica ediyorum. Rusça’da Kazak ve Kazah farklı anlamlara gelirler. Bizim anladığımız anlamda millet olanlara Kazah denir. Sizin bahsettiğiniz Kazak denilenler aslında eski Rus paramiliter gruplar.
Ahmet yılmaz 2 yıl önce
Zamanın da osmanlınin yanında rus çarlik ordularına karşı savaşmiş yani rus kozaklar bildigin paralı asker o dönem osmanlıyı güçlü gördüklerinden yaninda savaşmış sonradan çarlık rusyası tarafına geçmiş sıkıyı görünce taraf degiştiren paralı katilllerden oluşan ordu bir halk
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?