Sırplara rağmen seçime katılım düşük oldu

Kosova'da dün tekrarlanan seçimlerde Sırpların tehditlerine ve oy karşılığı yardım malzemesi dağıtmasına rağmen katılım yüzde 20'de kaldı

Sırplara rağmen seçime katılım düşük oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'nın iki haftadan beri şiddet olaylarının çokça arttığı Mitroviça bölgesindeki seçimler, NATO askerlerinin ve AB polisinin sıkı güvenlik önlemleri altında herhangi bir olay yaşanmadan gerçekleşti. Oylamaya seçmenlerin yaklaşık beşte biri katıldı.

Seçimlerle ilgili şaibe iddiaları da gündeme geldi. Sırbistan'ın Kosova'da Arnavutların çoğunlukta olduğu bölgelere Sırp aileleri oy kullanmaları için yerleştirdiği iddia edildi. Sırpların daha önce ayarlanmış insanları oy oranlarının düşük olduğu yerlere naklettikleri ifade ediliyor.

Kosova'daki ilk yerel seçimler, Kosova'yı otorite olarak kabul etmeyen, 40 - 50 bin arasında Sırpın yaşadığı kuzey bölgesinde yapıldı.

Kosova 2008 yılında bir Sırbistan'a bağlıyken bağımsızlığını ilan etti ve Birleşmiş Milletler'in resmi üyesi oldu.

Kosova'nın kuzeyinde yer alan Mitroviça ise resmi olarak kesin bir statü almadı, Kosova'nın bir parçasıydı ancak Sırbistan'ın kontrolü altında ve AB ile NATO'nun gözetiminde idi.
Kosova ve Sırbistan geçen Nisan ayında kuzey bölgesi için sözlü bir anlaşmaya vardı, buna göre bölge Kosova'da kalacaktı, Kosova ise Sırbistan'a AB üyeliği konusunda destek sağlayacaktı ancak bölgede yaşayan Sırplar resmi bir Kosova yönetimini kabul etmeye sıcak bakmıyor.

Sırp yönetiminin seçmenlerin ikamet adreslerini değiştirerek oy oranlarını artırmaya çalıştığı iddia ediliyor. Sırpların amacının Belgrad'a kadar uzanan bölgeyi etki altına almak olduğu ifade ediliyor. Açılan sandıklara göre adaylardan Krstimir Pantic'in kazanacağı tahmin ediliyor. Pactic'in ilk sonuçlara göre oyların %22'sini aldığı görülüyor.

Sırbistan'ın halktan tehdit ve baskı ile oy aldığı iddia ediliyor. Mitroviça'da yaşayan hamile ve işsiz bir kadın olan Vesna Kosnik Reuters'a şu açıklamayı yaptı:

"Geçen Cuma akşamı evime geldiler, hükümetin adayına oy atmam şartıyla bana gıda malzemeleri ve para vereceklerini söylediler, daha sonraki günlerde ise eğer Pazar günü oy kullanmaya gelmezsem beni rahat bırakmayacaklarını söyleyerek tehdit ettiler."

Birçok bölge sakininin oy vermek karşılığında gıda malzemesi aldıkları ifade ediliyor. Benzer şekilde kamuda çalışan diğer Sırpların da bu şekilde tehditler aldıkları iddia ediliyor.

Sırp büyükelçi Jean-Claude Schlumberger baskı ve tehdit iddialarını yalanladı ve her şeyin olması gerektiği gibi ilerlediğini belirtti.

Sırbistan Meclisi koalisyon üyesi, Sırp İlerleme Partisi'nden yapılan açıklamada da yine baskı ve tehdit olayları yalanlandı. Reuters'a yapılan açıklamada; baskı ve tehdit yapılmadığı sadece oy kullanmayı teşvik etmek için bazı tavsiyelerde bulunulduğu belirtildi.

Bütün bu yaşananlara rağmen seçmenlerin çoğu, evlerinde kalmayı tercih etti. Yüzde 90'ını Arnavutların oluşturduğu Kosova'da Sırp azınlığın yönetime entegre olmaya direnme çabaları AB'nin ortaya koyduğu uzlaşı metnine çarpmış bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39