banner39

Sırplarda Kosova öfkesi

Sırbistan, Başbakan Erdoğan'ın 'Kosova Türkiye'dir' sözünü kınayarak 'Kosova Sırbistan toprağıdır' iddiasında bulundu

Balkanlar 25.10.2013, 14:26 25.10.2013, 14:46
Sırplarda  Kosova öfkesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan resmi haber ajansı TANJUG, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün Kosova'nın Prizren kentinde yaptığı konuşmada kullandığı ''Türkiye Kosova'dır, Kosova Türkiye'dir" ifadelerinin, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı'nca kınandığını duyurdu.

TANJUG'un haberine göre, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Erdoğan'ın Kosova'da kullandığı söylemlerin dostane söylemler olarak kabul edilemeyeceğini ve iki ülke devlet yetkililerinin ilişkilerindeki güveni ortadan kaldıracağını savundu. Sırp Dışişleri Bakanlığı, "tüm dünyanın Kosova'nın Sırp topraklarında yer aldığını bildiğini" iddia etti.

Öte yandan, Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç de Başbakan Erdoğan'ın Kosova'daki açıklamalarını kınadığını söyledi. Sırbistan devlet televizyonu RTS'ye açıklamada bulunan Stefanoviç, "Bu tür söylemler, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkileri iyileştirecek söylemler değildir. Bu söylem, ağır ve skandal sayılacak bir söylemdir" dedi.

Başbakan Erdoğan, dün Kosova'nın Prizren şehrindeki Kosova Demokratik Türk Partisi'nin mitinginde yaptığı konuşmada, ''Hepimiz ortak bir tarihin, ortak bir kültürün, ortak bir medeniyetin, birbirine dost, birbirine akraba, birbirine kardeş olduğu bir yapının insanlarıyız. Unutmayın, Türkiye Kosova'dır, Kosova Türkiye'dir" ifadelerini kullanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?