banner39

banner35

Slavyanovo Camii’nin temel atma töreni gerçekleşti

Bulgaristan'ın Plevne şehrine bağlı Slavyanovo kasabasında 30 yıl sonra ilk kez bir cami inşaası başladı

Balkanlar 15.09.2019, 18:14
Slavyanovo Camii’nin temel atma töreni gerçekleşti

Bulgaristan'ın Plevne şehrinde yeni bir camii inşaatı başladı. 11 Eylül 2019 Çarşamba günü Plevne iline bağlı Slavyanovo kasabasında inşa edilecek caminin temel atma töreni gerçekleşti.

L.Çauşeva'nın Kırcaali haber için hazırladığı haberde törene katılan resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, aslen Slavyanovo kasabasından olan Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün Birali ve cami inşaatına girişenlerin başında bulunan ve temel atma töreninin organizatörü olan Plevne Bölge Müftüsü Murat Boşnak yer aldığı belirtildi. Cami temel atma töreninde ayrıca yerli siyasetçiler, Plevne ilinde toplum önderleri ve vatandaşlar hazır bulundular. Konuklar 60 kişi civarındaydı.

Plevne Bölge Müftüsü Murat Boşnak Grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda,” Slavyanovo'da 25-30 yıl öncesine kadar bir cami vardı, ancak inşaatı belli gereksinimleri karşılamadığı için Müslümanların bu ibadet yeri yıkılmıştır. Şimdi Slavyanovo'da yeni bir cami inşa etmek için bir proje başlatıyoruz ve inşaatın önümüzdeki iki yıl içinde tamamlanacağını umuyoruz. Caminin inşaat alanı 100 metrekare olacak ve 100 kişi kapasiteli olacak” diye kaydetti.

Müftü’nün ifadesine göre, yeni caminin inşaat projesi Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından finanse edilecek, ancak girişimin finanse edilmesi için özel şirketler veya şahısların yapacağı bağışlar da kabul edilecektir.

Kaynak: Kırcaali haber

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?