banner15

Sofya Camii'nin restorasyon çalışmalarında skandal

TİKA tarafından restorasyon çalışmaları devam eden Sofya'daki Kadı Seyfullah Efendi Camii'nin dış cephe boyanın renk seçimi, cemaatin tepkisine neden oldu.

Sofya Camii'nin restorasyon çalışmalarında skandal

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da Osmanlı döneminden kalan tek cami olan tarihi Kadı Seyfullah Efendi Camii (Banya Başı Camii)'nin restorasyon çalışmaları skandala dönüştü.

Sofya’nın Osmanlı döneminden kalan tek camisi “Banyabaşı camii” veya diğer bir adı ile “Kadı Seyfullah Efendi camii” iki yıldan fazla bir zamandan beri TİKA tarafından onarılıyor. Bir taraftan kubbeler ve duvardaki çatlaklar giderilirken diğer taraftan caminin kurşunları değiştiriliyor. Ancak iki senedir devam eden caminin tarihî yapısına uygun bir şekilde restore edilmesi beklenirken bir kaç gün önce Ramazan ayının arifesinde beklenmeyen bir şekilde caminin ön ve yan revaklarının dış kısımları, onaran firma tarafından turuncu renge boyandı.

Herkesin şaşkın kaldığı renk seçimi konusunda, Bulgaristan Başmüftülüğü’nün ve Sofya Bölge Müftülüğü’nün herhangi bir haberinin olmadığı belirtildi.

Cami cemaati de bu gelişmeye tepkili. Cami cemaati, ilgili yetkililerin en kısa zamanda bu vahim durumun farkına varıp Sofya’nın tek camisinin orijinalliğine kavuşması konusunda gereken hassasiyeti gösterilmesini istedi.

Türkiye ile Bulgaristan Kültür Bakanlığı arasında kültür anıtlarını korumayı amaçlayan işbirliği protokolü sayesinde caminin tamamen onarılmasını öngörülüyor.

Caminin son temel onarımı 1920’li yıllarda Türkiye Büyükelçisi Fethi Bey tarafından finanse edilerek yapıldı. Depremlerden çatlamış olan mermer minber o zaman değiştirilmişti. Mimar Sinan tarafından 1566 yılında inşa edilen cami, cuma günleri 700, bayramlarda ise bin kişilik cemaati ağırlama kapasitesine sahip.

Mabed, 2007’de Türkiye’den getirilen Kütahya çinileriyle donatıldı ve ayı yıl cami içine kürsü yapıldı. Hemen yanında 16 yüzyılda inşa edilen hamamın kalıntıları bulunan camiye bu sebeple Banya (Banyo) Başı Camii de deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 07:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Gürsel Değirmenci
Mehmet Gürsel Değirmenci - 6 yıl Önce

Bu rengi ben seçtim ve Osmanlı renklerinden Tarçınlı Akide olarak Filli Boyadan istedim.Rengi değiştireceğiz ama skandala neden olmasının bir anlamı yoktu.1 Günde değişebilecek bişey.Proje Müdürü Mehmet Gürsel Değirmenci

banner39

banner50

banner47

banner48