banner39

Soykırım suçlusu bir Sırp tutuklandı

Srebrenitsa'da soykırım suçundan aranan eski özel Sırp birlikleri üyesi bir kişi tutuklandı

Balkanlar 18.01.2011, 12:09 18.01.2011, 12:09
Soykırım suçlusu bir Sırp tutuklandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna'daki savaş sırasında Temmuz 1995 yılında Srebrenitsa'da 8 bin erkeğin katledilmesinin sorumlularından eski özel Sırp birlikleri üyesi bir kişi daha tutuklandı.

Bosna-Hersek Savcılığı'nın talebi üzerine, Araştırma ve Güvenlik Ajansı (SIPA) görevlileri, ülkenin doğusunda bulunan Çayniçe kentinde eski Sırp birlikleri üyesi Bojidar Kuvelya'yı gözaltına aldı.

İfadesinin ardından ''soykırım işlemek'' suçundan tutuklanan Kuvelya'nın, Bosna'daki savaş suçları mahkemesinde yargılanmasına başlanacağı bildirildi.

Bosna-Hersek Savcılığı da yaptığı yazılı açıklamada, Srebrenitsa'da esir alınan onlarca sivil Boşnakı kurşuna dizdiği yönünde Bojidar Kuvelya'nın hakkında çeşitli şikayetler bulunduğu kaydedildi.

General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birlikleri, BM kontrolündeki Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995 yılında aralarında 14 yaş üstü erkeklerin de bulunduğu 8 bin Boşnakı katletmişti.

Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığı en büyük katliam olan bu olay, Uluslararası Adalet Divanı ve Avrupa Parlamentosu'nca soykırım olarak kabul ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?