Srebrenitsa anma törenlerinde Sırbistan olmayacak

11 Temmuz tarihinde düzenlenecek Srebrenitsa katliamının 20. Yıldönümü anma törenlerine Sırbistan Cumhurbaşkanının katılmayacağı duyurusu yapıldı

Srebrenitsa anma törenlerinde Sırbistan olmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in Serebrinitsa’da Müslümanların Katliamının 20. Yıldönümü törenlerine katılmayacağı açıklandı.

Srebrenitsa için düzenlenen törene Nikoliç'in katılmayacağı Sırbistan Cumhurbaşkanlığı basın servisi tarafından yapıldı. 1995 yıl 11 Temmuz tarihinde Serebrinitsa’da 8 bin Müslüman Sırp askerleri tarafından katliam edilmişti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon bu uluslar arası örgütün Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, Serebrinitsa’daki katliamı "soykırım" olarak değerlendirmişti. Bu katliam olayının 20. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen BM toplantısında eski Yugoslavya’da yapılan suçları sorgulayan uluslararası mahkeme savcısı Serge Brammertz, ABD’nin BM büyükelçisi Samantha Power ve Bosna-Hersek Cumhuriyetinin Birleşmiş Milletlerdeki temsilcisi Mirsada Cholakoviç de bu olayların "soykırım" olduğunu söylemişti.

Bosnalı Sırplar ve Sırbistan hükümeti BM’in bu olayları soykırım olarak tanımlamasına şiddetle karşı çıkarak tepki göstermişlerdi.

Yugoslavya'daki savaş sırasında 6 Temmuz 1995 de General Ratko Mladiç komutasındaki Bosnalı Sırp ordusu Serebrinitsa’ya saldırmıştı. Beş gün süren çatışmalarda 30 bin kişi kentten sürülmüş ve 8 binden fazla Müslüman ise öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 14:22
banner53
YORUM EKLE

banner39