banner15

Srebrenitsa'dan geriye kalan anne Hatice Mehmedovic artık yok

Bosna Hersek'te 1995'te yaşanan Srebrenitsa Soykırımı'nda eşi ve iki oğlunu kaybeden ve adalet arayışında sembol isimlerden olan Hatice Mehmedovic hayatını kaybetti

Srebrenitsa'dan geriye kalan anne Hatice Mehmedovic artık yok

Dünya Bülteni Haber Sitesi

Soykırımda 2 oğlunu, kocasını, yakınlarının bir çoğunu kaybeden ve bir süredir kanser tedavisi gören Srebrenitsa’nın sembol annesi Hatice Mehmedoviç vefat etti. 

Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. 

Soykırımda 44 yaşındaki eşi Abdulah'ı ve biri 18 diğeri 21 yaşındaki iki oğlu Almir ve Azmir ile çok sayıda akrabasını kaybeden Mehmedovic'in cenazesi, Çarşamba günü TSİ 13.00'da Srebrenitsa'daki Çarşı Camii'nde kılınacak namazın ardından doğduğu köy Bektici'de toprağa verilecek.

Srebrenitsa Kadınları Derneği Başkanı Hajra Catic, Mehmedovic'in son derece cesur bir kadın olduğunu belirterek, "Tüm ailesi öldürüldü. Her zaman gerçekleri söyledi. Tüm annelere ilham olan bu cesur kadını çok özleyeceğiz" dedi.

Srebrenitsa eski belediye başkanı Camil Durakovic de, Mehmedovic'in "Srebrenitsa annelerinin sembolü" olduğuna işaret ederek, "Adalet arayışının sembol ismiydi. Yakalandığı hastalığa karşı da sonuna kadar mücadele verdi. Sevdiklerini kaybettiği Srebrenitsa'dan ayrılmayarak verdiği adalet mücadelesi ve güçlü duruşuyla kalplerde yaşayacak" diye konuştu.

Srebrenitsa Belediye Meclisi Başkanı Alija Tabakovic ise, ailesindeki tüm erkeklerin öldürülmesine rağmen adalet mücadelesinden vazgeçmeyen Mehmedovic'in dünya kadınları arasında örnek olarak yaşamaya devam edeceğini kaydetti.

Soykırımın ardından 23 yıl adalet mücadelesi veren Mehmedovic'in, "Artık anne olamayacağım. Torunum olmayacak. Oğlum olmayacak. Bu mutlulukların ne anlama geldiğini bilemeyeceğim" ifadeleri hafızalara kazınmıştı.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı olarak görev yapan Mehmedovic, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kanser tedavisi gördüğü klinikte 66 yaşında yaşamını yitirmişti.

Srebrenitsa Soykırımı

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömüldü. 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48