banner15

Srebrenitsa'da hayat normale döndü

Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımının 21. yıl dönümünde düzenlenen törenlere katılanların ayrılmasıyla şehirde hayat normale döndü.

Srebrenitsa'da hayat normale döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımının 21. yıl dönümünde düzenlenen törenlere katılanların ayrılmasıyla şehirde hayat normale döndü.

Dün düzenlenen toplu cenaze ve anma törenlerine katılmak üzere iki gündür şehre gelen binlerce insanın şehirden ayrılmasının ardından Srebrenitsa'da hayat eski temposunu buldu.

Yeniden "Srebrenitsalılara kalan" şehrin sokaklarında, diğer şehirlerden gelen az sayıda basın mensubunun yanı sıra gündelik işleriyle meşgul vatandaşlar kaldı.

40 BİNE YAKIN İNSAN ANIT MEZARLIĞI ZİYARET ETTİ

Srebrenitsa Belediye Başkanı Camil Durakovic, dün şehri yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, "Sadece Barış Yürüyüşü'ne ve diğer etkinliklere katılanların sayısı 12 bin civarındaydı. Dün 40 bine yakın insan Anıt Mezarlığı ziyaret etti." dedi.

Organizasyonu layığıyla yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Durakovic, "Maalesef, Srebrenitsa buraya gelen devlet yetkililerinden dolayı daha çok ilgi görüyor. Oysa sadece yaşananlara odaklanılması gerekir." diye konuştu.

"Hayat devam ediyor." diyen Durakovic, bugün de Sırpların kendi kurbanlarını andığını, bu törenlerin de gerektiği gibi düzenlenmesinin ardından "alternatifi olmayan" bir arada yaşama döneceklerini söyledi.

127 KURBAN DAHA TOPRAĞA VERİLDİ

Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımında hayatını kaybeden 127 kurbanın daha cenazesi dün kılınan namazın ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi. Dünkü törenin ardından Potoçari'deki mezar sayısı da 6 bin 504'e yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48