Srebrenitsa'da 'ölüm yürüyüşü' başladı

Srebrenitsa'daki soykırımdan kaçanların orman yolundan Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" başladı

Srebrenitsa'da 'ölüm yürüyüşü' başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa'daki soykırımdan kaçanların orman yolundan Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve halk arasında "ölüm yolu" olarak da bilinen güzergahta geleneksel olarak düzenlenen "Barış Yürüyüşü" (Marş Mira) binlerce kişinin katılımıyla Nezuk kasabasından başladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Nezuk kasabasında toplanmaya başlayan binlerce kişi, soykırım kurbanları için dua edip saygı duruşunda bulunduktan sonra yola çıktı.

Bosna Hersek'in yanı sıra birçok farklı ülkeden yürüyüşe katılmak üzere Nezuk'a gelen yaklaşık 8 bin kişi, Srebrenitsa soykırımından kaçanların kullandığı orman yolunda buluştu. Bu yıl 11. kez düzenlenen yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki "Barış Yürüyüşü"ne katılanlar, 10 Temmuz günü, soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaşacak.

Potoçari'ye ulaşmak için her gün yaklaşık 35 kilometre yol kat edecek katılımcılar, üç günü yolda geçirecek. Geceleri daha önce belirlenen ormanlık alanlardaki konaklama noktalarında geçirecek katılımcılara, soykırımla ilgili bilgiler verilecek, "ölüm yolu"nu kullanarak hayatta kalmayı başaranlar anılarını anlatacak.

"Barış Yürüyüşü" Organizasyon Komitesi Başkanı Hamdiya Feyziç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürüyüşe katılanların sayısının değil, yürüyüşle verilecek mesajın önemli olduğunu belirterek, "Yürüyüş ilk kez düzenlendiğinde sadece 300 kişi katılmıştı ancak o zaman da dünyaya barış, hoşgörü, bir arada yaşama ve bu yolda hayatını kaybedenlerin hiçbir zaman unutulmayacağı mesajı verilmişti" diye konuştu.

"EVRENSEL VE ÇOK MİLLETLİ BİR YÜRÜYÜŞ" 

Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç de yürüyüşün başında yaptığı konuşmada, "Barış Yürüyüşü"nün evrensel ve çok milletli bir yürüyüş olduğunu ifade etti.

Srebrenitsa yakınlarındaki Bratunats'ta doğan ancak savaşın ardından Kakany şehrine yerleşen Haris Dautbaşiç, bu yıl dokuzuncu kez "Barış Yürüyüşü"ne katıldığını belirterek, "Soykırımda kardeşimi kaybettim. Benimle birlikte Kakany'dan 65 kişi daha soykırım kurbanlarını anmak amacıyla yola çıkıyor. Yürüyüşe her yıl daha fazla gencin katılması sevindirici" diye konuştu.

Bratunatslı Samir Goliç de bu yıl ikinci kez yürüyüşe katıldığını ifade ederek, soykırımda kaybettiği amcası ve soykırım kurbanı tüm diğer Srebrenitsalılar için yürüyüşe katıldığını söyledi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'den yürüyüşe çok sayıda vatandaş katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 12:34
banner53
YORUM EKLE

banner39