banner39

SSCB muhalifleri Kırım Forumu'nda birleşiyor

SSCB’nin rejim muhalifleri oldukları için defalarca hapse atılan ünlü insan hakları savunucuları, Kırım Forumunda birleşiyor.

Balkanlar 21.05.2012, 19:21 21.05.2012, 19:21
SSCB muhalifleri Kırım Forumu'nda birleşiyor

Sovyetler Birliği döneminde rejim muhalifleri olan ve defalarca hapse atılan ünlü insan hakları savunucuları, Kırım Tatar Milli Meclisinin 19 Mayıs'ta düzenlediği toplantıda Kırım Forumu adlı yeni bir organizasyon oluşturma kararı aldılar.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin (KTMM) verdiği bilgiye göre Kırım Forumunun kuruluşunu öngören bildiride forumun en önemli hedefinin, eski SSCB ülkelerindeki insan hakları hareketinin bugünkü sivil toplum kurumlarına devredilmesi olarak belirlendi.

Toplantıya Rusya’dan katılanların teklifiyle “Rusya’nın Geçmişi, Onun Geleceğini Tehdit Ediyor” adlı bildiri ve Ukrayna’dan katılanların teklifiyle ülkede demokrasinin korunması çağrısını içeren birer bildiri kabul ettiler.

İnsan hakları savunucuları, toplantının sonunda, onların sürgünü anma törenlerine katılımlarını sağlayan ve Kırım’da misafir eden KTMM Başkanı Mustafa A. Kırımoğlu’na teşekkürlerini bildirdiler.

Kırımoğlu, toplantı katılımcılarına hitaben, “Siz, Kırım Tatar halkı için en zor günlerde, halkımıza kendi özgürlüğünüzü feda ederek, halkın anavatanı Kırım’a dönme hakkı için verdiği mücadelede yardım ettiğiniz için Kırım Tatarlarının her birinize ettiği teşekkür ölçülemez. Sizi anavatanımızda ağırlamak bizim için büyük şeref, çünkü vatanımıza dönmesinde sizin katkınız var.” dedi.

Kırım Forumunun kurulmasını öngören kararda şöyle deniliyor:
“Komünizm rejiminin mahkûmları ve insan hakları savunucularının daimi toplantısı olacak olan Kırım Forumunun kuruluşu ile ilgili bildiri.”

“Dünya komünizm sisteminin çöktüğü andan bu yana geçen 20’den fazla yıl içinde eski komünist sahada kurulan bağımsız devletlerin siyasi ve ekonomik hayatında köklü değişmeler oldu.”

“Ancak bu değişmeler ne kadar farklı olsa da, bazı eski komünist ülkelerde insan hakları ve özgürlükleri ile ilgili durumun yakından takip edilmesi, çoğu durumda ise uluslararası kurumlar ve insan hakları teşkilatların ivedi tepkisini gerektiriyor. Orta Asya ülkeleri, Ermenistan, Belarus, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde demokrasiyi ortadan kaldırma süreci gerçekleştiriliyor ve bu süreç sırasında siyasi muhalifler ile sivil toplum liderlerine baskı yapılıyor.”

“Biz, Sovyet rejiminin kendi anavatanından sürgün ettiği halklara haklarının iade edilmesi süreçlerine uluslararası kamuoyunun acil olarak dahil edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Biz 2012 yılının sonbaharında Kırım Tatar halkına haklarının iade edilmesi ve Ukrayna’da güvenlik ile gelişim garantilerinin sağlanması konusunda uluslararası bir forum yapılması konusunda KTMM’nin yaptığı girişimini destekliyoruz.”

“Biz, bununla birlikte, eski Sovyet ülkelerinde insan hakları hareketinin bu ülkelerdeki sivil toplum kuruluşları tarafından devralınması gereğinden yola çıkarak, komünist rejim muhalifleri ve insan hakları savunucularının Kırım’da her yıl toplanacağı Kırım Forumunun kuruluşunu beyan ediyoruz.”

“Kurduğumuz çalışma grubuna, Kırım Forumu’nu destekleyen tüm siyasi mahkûmların ve insan hakları savunucuları ile birlikte 1 Eylül 2012 tarihine kadar, katılımcı kadrosu, forum düzeni ile tarihlerini, gündemini, karar alma düzenini belirleyecek teşkilat belgelerini hazırlamakla görevlendiriyoruz.”

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?