banner39

SYRIZA'daki çatlak giderek büyüyor

Syriza içinde Sol Platform’un borç anlaşması için Yunan meclisinde gerçekleştirilecek nihai oylamada ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıkladı

Balkanlar 05.08.2015, 18:32 06.08.2015, 09:59
SYRIZA'daki çatlak giderek büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SYRIZA’da beklenen oldu. İlk kez Sol Platform adına açıklamalarda bulunan Lafazanis, Yunanistan’ın sorunlarına çare bulamayan borç anlaşmasına ‘evet’ diyemeyeceklerini belirtti.

Sputnik'in haberine göre SYRIZA’nın olağanüstü kongresine sayılı günler kala, Sol Platformun’dan gelen bu çıkış iktidar partisi içerisindeki çatlağı daha da derinleştirdi. Yunan siyaset uzmanlarına göre, iktidar partisinin iki cepheye bölünmesinin kaçınılmaz ve bu bölünme neticesinde Sol Platfrom’un yeni bir parti olarak Yunanistan kamuoyunun karşısına çıkabilir.

'MECLİS BAŞKANI KONSTANTOPULU’NUN GÖZÜ BAŞBAKANLIKTA'

Sol Platformun Çipras’a rest çektiği bir anda Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu da kendi stratejisini gelişmenin telaşında. Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre, Konstantopulu bu yeni süreçte ‘her’ olasılığı dikkate alıyor.

Sputnik’e konuşan bir iktidar partisi üyesi ise Konstantopulu’nun esas hedefinin Çipras’ı koltuğundan indirerek Başbakanlık makamını ele geçirmek olduğunu belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen SYRIZA üyesi, “Konstantopulu hırsı ve yüksek tondaki eleştirileriyle Çipras’ın partideki hakimiyetine son verip Yunanistan tarihine, ülkenin ilk kadın başbakanı olarak geçmeyi arzuluyor. Bu nedenle sol jargonla hükümete ağır eleştiriler yöneltiyor” dedi.

‘AB İÇİNDE SOLDAN BAHSEDİLEMEZ’

Öte yandan Sol Platform, bu dönemde eleştirilerinin odağına Avrupa Birliği’ni de yerleştirdi. Zira Sol Platforma göre, son dönemdeki gelişmeler, Avrupa Birliği (AB) içinde sol çizgide siyaset yapmanın hemen hemen imkansız olduğunu gözler önüne serdi.

AB’nin toplum çıkarlarını gözeten politikaları dikkate almadığını savunan SYRIZA Merkez Komite üyesi Hristina Sultanidu da Başbakan Çipras ve kabinesine de sert eleştiriler yöneltti.

'HÜKÜMETİN PROGRAMI ÇÖKTÜ'

“Karşı karşıya olduğumuz tehlike aslında ne? Borç anlaşmasını imzalamak mı, yoksa kendi gerçekliğinde yaşamak mı? Ne yazık ki liderliğimiz ikinci şıkkı yeğlemiş durumda. Parti liderliği, topluma Euro Bölgesi içinde kalıcı ve adil bir anlaşmanın imzalanabileceği taahhüdünü verdi. Son gelişmeler gösterdi ki bu taahhüt yerine getirilemedi. Hükümetin programı çöktü” diyen Sultanidu, SYRIZA’nın üst düzey isimleri bu hezimetin nedenini aramak yerine kendi gerçekliği içerisinde kaybolmayı tercih etti.

SYRIZA’nın Yunan toplumuna bir sürü yalan vaatte bulunduğunu belirten Sultanidu’ya göre, hükümet borç anlaşmalarıyla yolsuzlukların üstüne gideceğini, kamu sektörünü yeniden yapılandıracağını, zenginlerin vergi ödeyeceğini vaat etti; ancak kısa süre içinde borç anlaşması çerçevesinde bu vaatlerin hayata geçirilemeyeceği ortaya çıktı.

‘BURAYA KADARDI; BAŞKA BORÇ ANLAŞMASI İMZALAMAYACAĞIZ’

“Daha ne kadar maaşların azaltılmasına, emekçilerin işten çıkarılmasına, kötü çalışma koşulları yüzünden işçilerin hayatlarını kaybetmelerine ya da işsizlerin intiharlarına göz yumacağız?” diye soran Sultanidu şu noktanın altını çiziyor: “Esas trajik soru kaç borç anlaşması imzalamak durumda kalacağımızdır. Bizler diyoruz ki. Burada kadardı. Başka borç anlaşması imzalamayacağız.”

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?