banner39

banner35

Tacikistanlı işadamları Rusya pazarında

Tacikistanlı iş adamları, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra ticari hayatta ard arda başarılar kazanmaya başladı

Balkanlar 27.06.2015, 17:21 27.06.2015, 17:21
Tacikistanlı işadamları Rusya pazarında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsızlığın ilanından sonra Rusya’da 100 yakın Tacik iş adamı dolar milyoneri oldu.

“Ozodi” radyosu Rus servisi Rusya'daki Tacik girişimcilerden 100'den fazla kişinin dolar milyonerleri olduğunu haber verdi. Habere göre yeni miyonerler bu yıl ilk defa Moskova'da bir araya geldiler.

Son yirmi yılda Tacikistan vatandaşı olan birçok kişi kendi emeği ve sermayesi ile Rusya'daki finans çevrelerinin üst seviyelerine tırmanmayı başardılar. Bazı tahminlere göre, şu anda Rusya pazarında Tacikistan asıllı 100'den fazla dolar milyonerleri bulunuyor.

Haberde Tacikistan’ın Moskova Büyükelçisi Imomiddin Sattorov’un ilk kez Milyoner hemşerileri ile biraraya geldi. Büyükelçilik sözcüsü Muhammed Egamzod 26 Haziranda Tacik işadamları ile iki amaçla görüştüklerini söyledi: "Birincisi, onların Rusya'daki çalışmalarını desteklemek, ikincisi onları Tacikistan ekonomisine sermeye yatırmaya davet etmek”.

Rusya'daki Tacik zenginler daha önce camiler, mezarlıklar onarmayı ya da yoksullara yardım etmeyi tercih ediyorlardı. Şimdi ise onlar kendi vatanlarında hastaneler, okullar ve yollar yapımında katkıda bulunuyorlar.

Tacik işadamları genel olarak kurutulmuş meyve, giysi ticareti ve inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorlar. Onlar arasında Rus pazarını aşarak Arjantin, Vietnam, Hindistan, Peru ve Kolombiya'da çalışan iş adamları da bulunuyor.

Ancak, yine de Tacikistanlı iş adamları arasında Rusya'da en zenginler listesinin başında olan Özbek kökenli Alişer Usmanov ve Iskandar Mahmudov gibi dolar milyarderleri şimdilik bulunmuyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?