banner39

Tadiç: Barışın alternatifi yok

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, ülkesinin 1990'lı yıllarda yaşadığı savaşları anımsatarak, bu durumdan büyük tecrübe edindiklerini kaydetti.

Balkanlar 01.08.2011, 17:18 01.08.2011, 17:18
Tadiç: Barışın alternatifi yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Kosova'da yaşanan gerginlikle ilgili barışın alternatifinin olmadığını belirterek, ''Çünkü Batı Balkanlar'daki her çatışma insanların hayatlarını kaybedeceği büyük bir şiddete dönüşebilir'' dedi. 

Tadiç, Sırbistan parlamentosunun Kosova içerikli özel oturumunda milletvekillerine yönelik yaptığı konuşmada, ülkesinin 1990'lı yıllarda yaşadığı savaşları anımsatarak, bu durumdan büyük tecrübe edindiklerini kaydetti. 

Sırbistan'ın en önemli amacının barışı korumak olduğunu vurgulayan Tadiç, Kosova'nın kuzeyindeki durumun ağır ve dramatik olduğunu, ancak barışın alternatifinin bulunmadığını vurguladı. 

Batı Balkanlar'daki her çatışmanın insanların hayatlarını kaybedeceği büyük bir şiddete dönüşebileceğine işaret eden Tadiç, şöyle konuştu: 

''Ben sürekli, 'Sırbistan savaş yapmayacaktır' diyorum. Aslında bu ülkede yaşayan her politikacı, her sabah uyandığı zaman ilk olarak bu cümleyi söylemelidir. Çünkü diğer cümle (savaş) tehlikelidir. Çünkü Batı Balkanlar'daki sorunların çözülmesi için savaşı bir araç olarak kullanmayı yasallaştırıyor. Batı Balkanlar'da, barışçıl politikalar geleceğin tek politikasıdır. Barışçıl politikaların alternatifi de yoktur. Başka bir politikanın uygulanması halinde Sırbistan kendi çıkarlarından vazgeçmiş olacaktır. Bunun kanıtı olarak ders alınması gereken 1990'lı yılları görebiliriz.'' 

Kendisinin sürekli olarak savunduğu ''barışçıl politikadan vazgeçmesini'' isteyen bazı milletvekillerine cevap veren Tadiç, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Eğer geçmişten ders almazsak yine gelecekteki nesiller cezalandırılmış olur. Sorunlar için başka çözümler bulamazsak çocuklarınızın hayatları tehlikeye girer. 'Vatansever' kelimeler aklınıza gelince, kendi çocuklarınızı ve başkalarının çocuklarını düşünün.'' 

Tadiç, Kosova'daki Sırp halkına seslenerek, Sırbistan'ın hükümeti, parlamentosu ve Cumhurbaşkanı'nın hep onların yanında olduğunu unutmamalarını istedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?