banner15

Tartışmalı referandumda sonuçlar açıklandı

Yeterli katılım olmadığı için hukuki olarak bağlayıcılığı olmayan isim referandumun sonuçları açıklandı

Tartışmalı referandumda sonuçlar açıklandı

Makedonya'da, Yunanistan ile aralarındaki isim sorununu çözen ve ülkenin adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne dair dün yapılan istişare referandumunda resmi sonuçlar halkla paylaşıldı.

Devlet Seçim Komisyonu (DİK) tarafından duyurulan sonuçlara göre, kullanılan oylarının sayımı tamamlandı. Hukuki bağlayıcılığı olmayan bu istişare referandumunun başarılı sayılması için kayıtlı seçmen sayısının yarısından bir fazlasının sandığa gitmesi gerekirken, katılım yüzde 36,91 seviyesinde kaldı.

DİK tarafından açıklanan verilere göre, kayıtlı 1 milyon 806 bin 336 seçmenin 666 bin 743'ü oy kullandı. Oy kullananların yüzde 91,46'sı "evet", yüzde 5,65'i "hayır" oyu kullandı. İsim anlaşmasının kabulü için "evet" oyu verenlerin sayısının 609 bin 813, "hayır" oyu verenlerin sayısının 37 bin 700 olduğu ifade edildi.

AB VE NATO ÜYELİĞİNE VAR MISINIZ?

Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin hukuki bağlayıcılığı olmayan bu istişare referandumunda halka, "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğine var mısınız?" sorusu yöneltildi.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48