banner39

TDT'den Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının yasa dışı işletilmesine kınama

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının Ermenistan tarafından yasa dışı olarak işletilmesini kınadı. Teşkilatın, Azerbaycan'ın bu konudaki tüm çabalarını desteklediğinin altı çizildi.

Balkanlar 14.01.2023, 00:54 14.01.2023, 00:55
TDT'den Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının yasa dışı işletilmesine kınama

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların yasa dışı işletilmesine ilişkin bir beyanat yayımladı.

Beyanatta, Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesindeki doğal kaynakların Ermenistan ve diğer suç unsurları tarafından yasa dışı olarak sömürülmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Yasa dışı eylemlerin derhal durdurulması çağrısında bulunuldu

Ağır çevresel etkilere yol açan uluslararası hukuk ihlalinin kınandığı beyanatta şu ifadeler yer aldı:

"Azerbaycan'ın doğal kaynaklarının yasa dışı olarak işletilmesi, Ermenistan'a kaçırılması, Azerbaycan topraklarında Ermenistan silahlı kuvvetleri kalıntılarının yasa dışı varlığı ve mayın döşenmesi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin birbirinin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve uluslararası kabul görmüş sınırlarına saygı duyulması ve tanınması temelindeki normalleşme sürecini baltalamakta ve bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına hizmet etmemektedir."

Bunun yanı sıra, TDT, söz konusu yasa dışı eylemlerin derhal durdurulması çağrısında bulunurken, Azerbaycan'ın bu konudaki tüm çabalarını desteklediğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?