banner39

Tiran'da sığınak fotoğrafları sergisi

'Arnavutluk'un Sığınakları' isimli sergi, Arnavutluk'un siyasi dönemine ışık tutuyor. Enver Hoca döneminde ülkenin hemen her yerine inşa edilen sığınakların günümüzdeki halini sanatçı Robert Hackman fotoğrafladı. Arnavutluk Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle açılan sergi, devlet opera binasında bir hafta açık kalacak.

Balkanlar 29.10.2014, 19:48 29.10.2014, 19:48
Tiran'da sığınak fotoğrafları sergisi

Arnavutluk'ta soğuk savaş yıllarından kalma sığınaklar, dünyaca ünlü Avustralyalı belgesel fotoğrafçısı Robert Hackman'in, objektifinden fotoğraf karelerine yansıdı. Hackman, çektiği fotoğraflar ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Çoğu kişi tarafından 'negatif' olarak görülen şeylerin 'pozitif'e dönüşümünü fotoğrafladım. Bu sığınakların kafeye ya da boyanmış, dekoratif figürlere doğru değişimini inceledim ve bunu çektim. Fabrika ya da başka bir sığınağın tuhaf ve bir o kadar da ilginç dönüşümlerini resmettim.“

BİR İLKE İMZA ATTI

Robert Hackman'ın imzasını taşıyan Arnavutluk'un sığınakları fotoğrafları aynı zamanda bir ilke imza atıyor. Zira, bir dönemin devlet politikası unvanına sahip olan ''sığınak'' yapımı tarihte ilk kez bir sergiyle gün yüzüne çıktı.

Sayıları kesin olarak bilinmeyen bu sığınaklar, Arnavutluk hemen her bölgesinde göze çarpıyor. Bazıları Arnavut devleti tarafından yıkıldı, bazıları ışıklandırılıp, renklendirildi. Sahil şeritlerinde olanlarsa bugün halen kafe, ya da büfe olarak kullanılıyor.

SERGİ TAM NOT ALDI

Arnavutluk Kültür Bakanlığı tarafından Tiran'a davet edilen sanatçının ''Arnavutluk’un Savunma Evleri'' sergisi ziyaretçilerden tam not aldı. Arnavutluk Halk Silahlı Kuvvetleri Emeklisi Syria Belliu, sergi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu savunma evleri, 1970'lerden sonra vatanı korumak için yapıldı. Hem NATO'ya karşı hem de komşu ülkelerden gelecek tehditlere karşı önem amaçlı kuruldu. O dönemlerde herkes asker sayılırdı. O yüzden de o dönemin bütün bütçesi sığınaklara ayrıldı en yüksek tepelere taşlı alanlara kuruldu. Çünkü dönemin politikası buydu.”

Sanatçının Arnavutluk'ta hala varlık gösteren sığınakları buluşturan sergisi devlet opera binasının fuayesinde bir hafta boyunca açık olacak.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?