banner39

Türk düşmanı Dedaj artık yok

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Milletvekili Fikrim Damka, Başbakan Ramush Haradinaj ile gerçekleştirdikleri telefon görüşmesi sonrasında Gjergj Dedaj’ın görevden alındığını açıkladı.

Balkanlar 04.08.2018, 11:03 05.08.2018, 17:44
Türk düşmanı Dedaj artık yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Konu ile ilgili KDTP Milletvekili Fikrim Damka Kosovalı Haber Sitesine yaptığı açıklamada ”Başbakan Ramush Haradinaj ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendisi Dedaj’ın artık bakan yardımcılığı görevi bulunmadığını bildirdi” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Gjergj Dedaj sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye Cumhuriyetini ve Kosova’da yaşayan Türkleri hedef alan açıklamalarda bulunmuştu.

Akabinde 6+ parlamento grubu milletvekilleri Başbakan Haradinaj’a Dedaj’ı görevden alması için talepte bulunmuş ve hafta sonuna kadar süre tanımıştı.

Dedaj, Türkiye'yi Sırbistan ile bir tutarak soykırımcı ilan etmişti. Yaptığı küstah açıklamalar sonrasında başta Kosova Türkleri olmak üzere birçok kesimden tepki gelmişti.

Türk partileri sessiz

Öte yandan Türkiye ve Türk Milletine yönelik yapılan bu hakaret dolu açıklamalara yönelik ülkedeki Türk partilerinden herhangi bir resmi tepki gelmemesi de dikkatlerden kaçmadı. Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, bir haber ajansına yaptığı açıklamada “Milletvekillerimiz tarafından bir girişim başladı, umarız bazı diğer konularda olduğu gibi bu konularda da ısrarcı olurlar ve gerekeni yapacaklardır, hükümet temsilcisi olarak bu konuyla fazla dâhil olmak istemedim” cümleleriyle yetinirken, ne KDTP’den, ne de son seçimlerin ardından artık bir tabela partisi haline gelen KTAP’tan bir tepki gelmemesi, Kosova Türk Toplumunda büyük tepkilere neden oldu.

Aynı durum, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi de yaşanmış, olayın duyulmasının ardından Türk Milletvekilleri Damka ve Şinik, Kosova Türk Toplumu fertleri ve Türkiye dostları ile birlikte Prizren Başkonsolosluğuna koşup, darbeyi sert bir dille kınarken, Türk genel başkanlar Mahir Yağcılar ve Arif Bütüç ortalıkta gözükmemiş, darbe aleyhtarı herhangi bir açıklamada yapmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü