banner39

Türk okullarına kilit vuruluyor!

Yunanistan'ı sarsan ekonomik kriz gerekçe gösterilerek Batı Trakya'da eğitim veren 35 azınlık okulu kapatılıyor

Balkanlar 19.04.2011, 07:52 19.04.2011, 07:54
Türk okullarına kilit vuruluyor!

Yunan Eğitim Bakanlığı'nın "ekonomik kriz" ve "daha kaliteli eğitim" gerekçesiyle Batı Trakya'da 35 ilkokulu kapatma kararı, Batı Trakya Türk Azınlığı'nda büyük endişe ve düş kırıklığı yarattı.

Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki ders yılından itibaren ülke genelindeki 1933 okulu birleştirerek okul sayısını 877'ye düşürmeyi hedefliyor. Bu proje çerçevesinde Batı Trakya'da 57 olan Türk ilkokullarının sayısı da 22'ye düşürülecek. Aslında Bakanlık, birkaç hafta önce ülke genelinde birinci ve ikinci derecedeki, az sayıda öğrencisi bulunan ve aynı çatıyı paylaşan okulların bileştirileceğini açıklamıştı ancak o dönemde bu listeye azınlık okulları dahil edilmemişti.

"Okulların birleştirilmesi" projesi ile ilgili Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasında "Trakya'daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan tüm özel niteliklerin dikkate alındığı" belirtilmekle birlikte, Türk azınlığın okullarının kapatılması ile ilgili görüşünün alınmaması bölgede düş kırıklığı yarattı. 

'Okul ve cami kapatmak aynı' 

Gümülcine PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman dün Atina'daEğitim Bakan Yardımcısı Fofi Gennimata ile görüşerek, Azınlığın endişelerini dile getirdi. Hacıosman, Radikal'e yaptığı açıklamada "Büyük üzüntü, endişe ve düş kırıklığı içinde olduğumuzu sayın bakan yardımcısına anlattım. Hemfikir değiliz. Batı Trakya'daki köylerimizde okullar bizim için camiler kadar önemlidir. Okulun kapısına kilit vurmak, caminin ya da kilisenin kapısına kilit vurmakla aynıdır" dedi. 

57 azınlık ilkokulundan başka İskeçe'de Azınlık Lisesi ve Gümülcine'de de Celal Bayar Lisesi faaliyet gösteriyor. Bu iki lisede 700 kadar azınlık öğrenci bulunuyor. Son yıllarda Yunan liselerine giden Türk öğrenci sayısında da artış görüldü. Yunan liselerine giden Batı Trakyalı Türk öğrenci sayısı 3 bincivarında. 

'Daha az okul kapansın' 

Okulların kapanma nedenlerinden biri bazılarında sadece 2-3 öğrenci olması ve bu kadar az sayıda öğrenci için okulda iki öğretmen çalışması. Yunanistan Eğitim Bakanlığı, bu mali yükten kurtulmayı hedefliyor. Batı Trakya Türk Azınlığı, Yunanistan'daki ekonomik krizi ve bazı okullarda sadece birkaç öğrencinin bulunması sorununu anlayışla karşılıyor. Ancak, okul sayısının 57'den 22'ye indirilmesini abartılı olarak değerlendiriyorlar.

Azınlık ileri gelenleri, bazı okulların birleştirilmesine karşı değil. Sadece faaliyetini sürdürecek okul sayısının daha fazla olmasını istiyor. Eğitim Bakanı Yardımcısı Fofi Gennimata'nın önümüzdeki günlerde yapacağı Batı Trakya ziyaretinde Türk Azınlığın "o kadar okulu kapatmayın" talebinde bulunması bekleniyor.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?