banner39

'Türkiye Balkanlara daha fazla odaklanmalı'

İstanbul’da düzenlenen 9. Avrasya İslam Şurasına katılan Kosova İslam Birliği Başkanı Müftü Tërnava, Balkanlarda Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra tüm dini okullar kapandığı için Türkiye'nin Balkanlara daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi

Balkanlar 15.10.2016, 11:22 15.10.2016, 11:22
'Türkiye Balkanlara daha fazla odaklanmalı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul’da düzenlenen 9. Avrasya İslam Şurasına katılan Kosova İslam Birliği Başkanı Müftü Naim Tërnava, Balkanlarda Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra tüm dini okullar kapandığı için çocukların hazırlanması açısından Türkiye yardımının çok önemli olduğunu belirtti.

"Avrasya'da İslam, Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" ana başlığı altında Türkiye tarafından düzenlenen 9. Avrasya İslam Şurası konferansına katılan Kosova Müftüsü Naim Tërnava, Kosova’da dini okullardan konuşurken şunları söyledi:

“Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra Balkanlarda tüm dini kurumlar kapandı. Son savaş sonucu bu okullar tekrar açılmaya başladı ve sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Geleceğimiz için bir şeyler yapmalıyız. Türkiye Balkanlara daha fazla odaklanmalı. Her yıl çocuklarımız Türkiye’de okullara gönderilmelidir. Ancak devlet bütçesinden destek alamıyoruz. Bu sebepten çocuklarımızı eğitmemiz zor oluyor. Bu yönde Türkiye’nin yardımı çok önemlidir.”

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava konuşmasında FETÖ örgütüne de değinirken, dini otoritelerin bu örgüte yönelik alması gereken tedbirler olabileceğini anlattı. Din adına yapılanların İslam dinine zarar verdiğini kaydeden Naim Ternava, şunları söyledi:

"Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de din adına savaşlar yapılmaktadır. Müslümanlar birbirlerini din adına katledebilmektedir. Bazı sivil kesimler de dahil İslam dinini siyasallaştırıp, kendi ucuz emellerine alet etmektedir. Bu tür kesimler, birlikte yaşama kültürüne zarar vermektedir. (DAEŞ) IŞİD gibi Gülen cemaati gibi İslam dinine zarar veren bu tür zararlı paralel yapılardan korumak ve bu tür yapılara karşı savaşmak mecburiyetindeyiz. İnançlı kesimleri bu tür tuzaklardan uzak tutmak bizlere düşüyor. Dünya hiçbir zaman bugün ihtiyaç duyduğu kadar gerçek barış dini olan İslam'a ihtiyaç duymamıştır. Türkiye'nin 15 Temmuz'da yaşamış olduğu terör saldırısını ve bu tip paralel yapıların din adına hareket edip birçok insana, aileye, topluma zarar verdiği gibi, Türkiye'ye topyekun bir zarar gerçekleştirmiştir. Bu saldırı ile amaçları, demokratik bir şekilde devletin başına gelen hükümeti yıkmak, diğer tarafta Türkiye'de barışı, huzuru bozmak ve tamamen demokratik yapılara ve kurumlara karşı bir saldırı düzenlenmiştir."

FETÖ tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe kalkışmasının Türkiye'nin dünyadaki konumuna yönelik saldırı olduğunu da ifade eden Ternava, "Tabii bu saldırılar, aynı zamanda Türkiye'yi dünya ile irtibatını koparmaya amaçlamıştır. Öncelikle biz şükrediyoruz Arnavut olarak; siz de Türkiye'de yaşayanlar olarak Allah'ın bir büyük nimeti, Recep Tayyip Erdoğan gibi büyük bir lideri size armağan ettiği için. Ne mutlu size" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?