banner39

Uçağın füzeyle vurulduğu kesin

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a yol alırken Ukrayna’nın doğusunda füzeyle vurularak düşürülen Malezya uçağında ölenlerin kimlikleri belli oldu

Balkanlar 19.07.2014, 09:27 19.07.2014, 11:02
Uçağın füzeyle vurulduğu kesin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken Ukrayna'nın doğusunda düşen Malezya uçağıyla ilgili ayrıntılar yavaş yavaş belirginleşmeye başlıyor. Uçakta bulunanların kimlikleri belli olurken uçağın neden düştüğüne yönelik de kuvvetli tahminler bulunuyor.

Vatan'da yer alan habere göre ABD istihbaratı, ''Uçağın füzeyle vurulduğu kesin ancak kim tarafından ateşlendiğini tespit edemedik'' açıklaması yaptı. Ancak tüm oklar uçağın düştüğü bölgeyi kontrol eden Rusya yanlısı isyancıları gösterdi.

İsyancıların daha birkaç hafta öncesinde uçağı vuran tipteki 'Buk' füze sisteminin fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşması şüpheleri daha da artırdı. Ancak Ukrayna hükümeti tarafından yayınlanan iki ses kaydı sorumluları daha net bir şekilde ortaya koydu. Ses kaydında eski bir Rus istihbarat görevlisi olan İgor Bezler’in, ''Burada uçmaması gerekiyordu. Burası kahrolası bir savaş alanı'' dediği duyuluyor.

'İŞTE VURDUĞUMUZ KUŞUN GÖRÜNTÜSÜ' MESAJINI SİLDİ

Diğer taraftan, Ukrayna’nın doğusunda bağımsızlık ilan ederek Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan eden isyancıların ‘Savunma Bakanı’ olarak atadığı İgor Strelkov’un, Rus Facebook’u olarak bilinen VK sitesine, uçağın düştüğü saatlerde ‘Ukrayna’ya ait bir Antonov-26 düşürdük’ diye yazdığı ortaya çıktı.

Strelkov bununla da kalmadı uçağın düşüş anını gösteren videoyu da, ‘İşte vurduğumuz kuşun düşüş görüntüsü’ diyerek siteye koydu.

Uçağın Malezya Havayolları’na ait sivil yolcu uçağı olduğu anlaşılınca Strelkov her iki mesajını da hemen sildi ancak mesajı gören kişilerin aldığı ekran görüntüleri dün tüm Ukrayna basın organları tarafından ‘İşte suçun itirafı’ diye yayınlandı. 

ÖLENLERDEN EN AZ 20'Sİ AMERİKALI

Öte yandan isyancılara verdiği destek nedeniyle batı ülkelerinin ağır yaptırımlarına maruz kalan Rusya lideri Vladimir Putin, isyancıların uçağı düşürmüş olma ihtimalini reddetmedi.
Ancak, ''Eğer Ukrayna bu bölgeye askeri operasyonu tekrar başlatmasaydı bunlar olmazdı. Bu olaydan Ukrayna sorumlu'' açıklaması yaptı. Ölen yolcuların en az 20’sinin ABD’li olması nedeniyle Washington ile Moskova arasında yeni bir kriz ihtimali belirdi.
Obama Putinle yaptığı telefon görüşmesinin ardından tarafsız bir soruşturmanın derhal yapılması gerektiğini açıkladı. Senatör John McCain ise, ''Bunu yapanlara cehennemi tattırmalıyız'' dedi.

RUSYA KARA KUTULARI ALMIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi uçağın kara kutularını almayacaklarını söyledi.

Lavrov, ''Moskova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düşen uçakla ilgili bir bildiri kabul edilmesinden yana. Konsey, trajedinin tarafsız bir şekilde araştırılması yönünde tutum sergilemeli'' dedi.
Uçakta 80’i çocuk 298 kişi bulunuyordu. Yolcuların milliyetlerine göre dağılımı şöyle:

189 Hollandalı
4 BELÇİKALI
44 Malezyalı
27 Avustralyalı
20 Amerikalı
12 Endonezyalı
9 İngiliz
4 Alman
3 Filipinli
1 Kanadalı
1 Yeni Zelandalı

MALEZYA BAŞBAKANININ ANNEANNESİ DE ÖLDÜ

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giderken Ukrayna’da düşen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağında, Malezya Başbakanı Necip Rezak ile Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin’in anneannesinin de bulunduğu ortaya çıktı.

Uçakta hayatını kaybettiği belirtilen Malezyalılardan biri olan 83 yaşındaki Siti Amirah Prawira Kusuma’nın Necip Rezak’ın dedesi Muhammed Nuh Omar’ın ikinci eşi olduğu belirtildi.
Muhammed Nuh Omar’ın kızı Rahah’ın Necip Rezak’ın, diğer kızı Suheyla’nınsa Hişamuddin Hüseyin’in annesi olduğu ifade ediliyor.

DÜNYACA ÜNLÜ AIDS UZMANLARI ÖLDÜ

Uçaktaki yolcuların 100’e yakınının Avustralya’daki AIDS konferansına giden dünyaca ünlü AIDS uzmanları olduğu açıklandı. Bu kişilerin hastalığa karşı mücadelede çok değerli bilim adamları olması ve aralarında Dünya Sağlık Örgütü görevlilerinin de bulunması tıp dünyasında büyük üzüntüye neden oldu.

Cor Pan isimli Hollandalı yolcunun, uçağa biner binmez attığı tweet’te uçağın fotoğrafını paylaşıp Mart ayında aynı havayolu şirketinin aynı model uçağının Hint Okyanusu  üzerinde kaybolmasına atıf yaparak, ‘Umarım bu da kaybolmaz’ ifadesi kullandığı ortaya çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?