banner39

UÇK üyeleri Vucic'e geçit vermedi

Sırbistan Başbakanı'nın Kosova'daki Banja köyüne yapacağı ziyaret UÇK mensuplarınca önlendi.

Balkanlar 10.09.2018, 12:29
UÇK üyeleri Vucic'e geçit vermedi

Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç’in dün Drenica bölgesinde Skenderaj belediyesine bağlı Banja  köyünü ziyaret edeceğinin bildirilmesi  bu bölge sakinleri ile (Kosova Kurtuluş Ordusu) UÇK eski mensuplarının  protesto etmesine neden oldu.

Sabahın erken saatlerinden UÇK eski mensupları bu köye götüren yola barikatlar  kurdu. Skenderaj Başkanı Bekim Jashari de  Sırp Başkanı Aleksandar  Vuçiç’in Banja köyü ziyaretine karşı düzenlenen protestoya katıldı. Jashari, basına verdiği demecinde  protestonun vatandaşlar ve savaştan çıkan dernekler tarafından örgütlendiğini belirtti.

Jashari,  Sırp Başkanı  98-99 yıllarında Sırp rejimi tarafından işlenen katliam ve cinayetler için özür dilemeden buradan geçemeyeceğini ifade etti. 

Vucic ise kuzey Mitroviça’daki “Car Lazar” meydanında yaptığı halka seslenişinde   yolların engellenmesi nedeniyle Drenica bölgesinin Banja köyü Sırp sakinlerini ziyaret edemediği için özür dileyerek,  gelecek sefer bu köyü ziyaret edeceğini vaat etti.  “Banja Sırplarından bugün oraya gidemediğim için özür dilemek istiyorum, çünkü bazı insanlar  yolları engelledi,  odunları yaktı, silahlardan ateş açtı” şeklinde ifadeyi kullandı. 

Kaynak: Kosova Haber

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?