banner39

Ukrayna askerlerine 24 saat süre verdiler

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde bağımsızlık ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna askerlerinin bölgeden 24 saat içinde çekilmesini talep etti

Balkanlar 15.05.2014, 11:40 15.05.2014, 11:40
Ukrayna askerlerine 24 saat süre verdiler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Donetsk savunma güçleri adına yapılan açıklamada, Donetsk bölgesindeki bazı yollarda Ukrayna askerleri tarafından kurulan kontrol noktaları ve barikatların kaldırılması uyarısında bulunuldu.

Özellikle Donbass bölgesindeki Ukrayna askerlerinin 24 saat içinde çekilmemesi durumunda, barikatlara saldırı düzenleneceği bildirildi. Bu amaçla keşif ve sabotaj gruplarının hazır beklediği, Ukrayna askerinin bölgeden çıkartılması için Donetsk savunma güçlerinin her türlü donanıma sahip olduğu vurgulandı.

Donetsk ve Lugansk bölgelerinde geçen pazar günü düzenlenen referandumun ardından Ukrayna’nın doğusunda “Yeni Rusya” adı altında bağımsızlık ilan edilmişti.

AYRILIKÇILARIN SAVUNMA ÜSSÜ DAĞITILDI

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov, Donetsk bölgesinde başlatılan operasyon kapsamında ayrılıkçıların Kramatorks savunma üssünün yok edildiğini bildirdi.

Ukrayna haber ajansı Unian'ın bildirdiğine göre, parlamentonun bugünkü oturumunda konuşan Turçinov, ayrılıkçıların Kramatorsk kentindeki askeri üssünün tamam dağıtıldığını, ayrıca Ukrayna güçlerinin, Slavyansk ve Kramatorsk da dahil Donetsk bölgesine yayın yapan televizyon vericisinin ele geçirildiğini kaydetti.

Güvenlik güçleri tarafından Kramatorsk'un 30 kilometre yakınlarındaki Starovarvarovka'da operasyonların son aşamasının başlatıldığı öğrenildi.

Ukrayna Askeri-Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Dmitriy Tımçuk'un Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Rusya yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu bölgenin güvenlik güçleri tarafından çembere alındığı, Rus yanlılarının ise sivillerin de bulunduğu evlerde saklandığını vurguladı.

Güvenlik güçlerinin, operasyon sırasında sivillerin zarar görmemesi için çeşitli tedbirler aldığını aktaran Tımçuk, operasyonda güvenlik güçleri arasında yaralananların olduğu ve birkaç ayrılıkçının öldürüldüğünü bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?