banner39

Ukrayna çekildik, Rusya ise çekilmediler diyor

Ukrayna bugün ülkenin doğusundaki ağır silahları çekmeye başladığını duyurdu ancak Rusya Ukrayna'nın askeri varlığını çekmediğini iddia ediyor

Balkanlar 26.02.2015, 18:04 26.02.2015, 18:04
Ukrayna çekildik, Rusya ise çekilmediler diyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna ordusu, ayrılıkçılarla ateşkes konusunda Minsk'te varılan anlaşmayı tanıdığını göstermek için ülkenin doğusundaki askeri varlığını çekmeye başladığını duyurdu. 

Ukraynalı yetkililer, basın mensuplarına ülkenin doğusundaki Paraskoviyvka köyünden çekmeye başladıkları zırhlı araçlarının görüntülerini verdi. Diğer taraftan basın kuruluşları, Ukrayna ordusunun ayrılıkçıların etkin olduğu doğu bölgesinden çekmeye başladığı araçlarından oluşan bir konvoyu görüntülediler. 

Konvoyda 30-40 aracın olduğu kaydediliyor. Kiev'in bu adımının ateşkesi doğrudan tanıdığını göstermek için atılan bir adım olduğu ifade ediliyor. 

RUSYA ÇEKİLMİYORLAR DİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusunun ağır silahlarını çekmemesinden endişe duyduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, AGİT gözlemcilerinin Ukrayna'nın doğusundaki olaylara ilişkin raporu değerlendirildi.

Ordu ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki temas hattının doğu ve güney istikametlerinde ağır silahların geri çekildiğinin doğrulanmasından ve AGİT gözlemcilerin ayrılıkçıların konvoyuna dahil olması için varılan anlaşmadan memnuniyet duyulduğu bildirildi.

Açıklamada, Ukrayna ordusunun ağır silahlarını geri çekmemesinden ve bunun için bazı önkoşullar ileri sürmesinden endişe duyulduğu kaydedildi.

Minsk'te 12 Şubat'ta imzalanan anlaşmanın ardından Kiev yönetim ile ayrılıkçılar, 7 Marta kadar ağır silahlarını temas hattının gerisine çekme konusunda mutabakata varmıştı.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?