banner39

Ukrayna hükümeti: Ayrılıkçılar delilleri yok ediyor

Ukrayna hükümeti, ayrılıkçıların Rusya'dan destek alarak, düşen uçağa ait kanıtları yok etmeye çalıştığını ileri sürdü

Balkanlar 19.07.2014, 14:22 19.07.2014, 14:22
Ukrayna hükümeti: Ayrılıkçılar delilleri yok ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna hükümeti, ayrılıkçıların ülkenin doğusunda düşen Malezya havayollarına ait uçağa ilişkin delilleri Rusya'nın da yardımıyla yok etmeye çalıştığını öne sürdü.

Hükümetin resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, bölgede etkin olan ve "Rusya tarafından yönetilen" ayrılıkçıların Boing-777 uçağının düştüğü alana uluslararası gözlemci ve yabancı ülke temsilcilerini sokmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ayrılıkçıların 38 cesedi olay yerinden Donetsk morguna götürdüğü ve "bariz Rus aksanıyla" konuşan kişilerin cesetleri kendilerinin inceleyeceklerini söyledikleri aktarıldı.

Ayrılıkçıların, uçağın parçalarını taşıyabilmek için büyük hacimli yük taşıtlarını aradıkları iddia edilen resmi açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçıların Rusya'nın da desteği ile uluslararası cinayetin delillerini yok etmeye çalıştığı savunuldu.

Ukrayna hükümetinin, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'yi gelişmelerle ilgili bilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, "Uluslararası toplumu, ayrılıkçıları geri çekmesi ve Ukrayna ile yabancı uzmanların olayı kapsamlı şekilde araştırabilmesine fırsat yaratması yönünde Rusya'ya baskı yapmaya çağırıyoruz" ifadesi yer aldı.

Ukrayna'nın, olayın soruşturulması ve cesetlerin adli tıp otopsisi yapılabilmesi için gereken imkanları sağladığı belirtilen açıklamada, "Cesetlerin ilgili ülkelere gönderilmesi için bütün imkanlar sağlanmasına rağmen bu aşamada ayrılıkçılar bunu gerçekleştirmemizi engelliyor. Suçlular ve onları destekleyenler, eğitenler, finanse edenler ve silah verenler affedilmeyecek" görüşü aktarıldı.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?