Ukrayna, Kırım'daki askerlerini çekiyor

Turçinov, Kırım'da konuşlandırılan askerlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin karar aldığını, bu çerçevede Savunma Bakanlığını Kırım'daki Ukrayna askerlerinin Kırım'daki çıkarılarak başka yere konuşlandırılması konusunda görevlendirdiğini açıkladı

Ukrayna, Kırım'daki askerlerini çekiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım'daki Ukraynalı askerlerin yarımadadan çıkarılmasına ilişkin MGSK kararının, Rus askerlerinin sürekli olarak Ukraynalı askerlere provokasyon yapması ve askeri birliklere baskın yapmaları sonucunda alındığını hatırlatarak, Kırım'daki Ukraynalı askerlerin can güvenliği ve hayatına ciddi tehditlerin olduğunu belirtti. Turçinov, ayrıca dün gece de Rus askerlerinin Kırım'daki işgal girişimlerinin devam ettiğini ifade ederek, bu çerçevede Feodisia'daki komanda birliklerine helikopter ile baskın düzenlendiğini dile getirdi.

Meclis Başkanı Turçinov, Kırım'daki asker ailelerinin yarımadadan tahliyesi konusunda hükumetin görevlendirildiğini kaydederek, asker ailelerinin yerleştirileceği yerlerin bir an önce hazırlanması gerektiğini de ifade etti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Sergey Gayduk, daha önce yaptığı açıklamada, Ukraynalı askerlerin Kırım'dan çıkarılmasının planlanmadığını açıklarken, diğer taraftan da Kırım'da bulunan bazı Ukrayna askeri birlikleri de, ne yapılacağına ilişkin kendilerine her hangi bir emrin ulaşmadığını dile getirmişti.

RUSYA 3 BİN KİŞİYE PASAPORT DAĞITTI

Öte yandan, Rusya Federal Göç Servisi (FMS) Başkan Yardımcısı Sergey Kalyujnıy, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde bugüne kadar yaklaşık 3 bin kişiye Rus pasaportu verildiğini söyledi. Moskova'da, FMS'nin Kırım'daki çalışmaları hakkında düzenlenen basın toplantısına katılan Kalyujnıy, Kırım'da yaklaşık 2 milyon kişiye Rus pasaportu verilmesi gerektiğini bildirerek, 3 ay içerisinde pasaport dağıtım işlemlerinin tamamlanacağını kaydetti. Kırım'ın resmen Rusya'ya katıldığı tarih olarak kabul edilen 18 Mart'tan bugüne kadar 20 bin resmi başvuru aldıklarını ve bunlardan yaklaşık 3 binine pasaportlarının verildiğini aktaran Kalyujnıy, Kırım'daki FMS binalarının küçük ve yetersiz olduğu bilgisini paylaştı.

Moskova'dan belirli sayıda FMS personelinin bölgeye gönderildiğini ve yerel yönetim organlarından daha büyük alanlar verilmesini istediklerini dile getiren Kalyujniy, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı anlaşma gereği Kırım'da yaşayanların 18 Mart itibarıyla Rusya vatandaşı kabul edildiklerini savundu.

Kalyujniy "Kırım'da yaşayanlara Rus pasaportu vermeme hakkımız yok. Yürürlüğe giren anlaşmayla herkese pasaport vermek zorundayız. Rusya vatandaşlarına başvurulduğu zaman, prosedür gereği reddetme hakkımız var, ancak Kırım'da yaşayanlar otomatik olarak Rusya vatandaşı kabul edildiği için vermeme ihtimalimiz yok" dedi.

UKRAYNA VATANDAŞLARI KIRIM'DA YAŞAMAYA DEVAM EDEBİLECEK

Kalyujnıy, daimi ikamet edip de Rusya vatandaşlığına geçmek istemeyen Ukraynalıların Kırım'da yaşamaya devam edebileceklerini söyledi. Bu kişilerin bir ay içinde dilekçe yazarak Rusya vatandaşlığını resmi olarak reddetmesi gerektiğini ifade eden Kalyujnıy, her yabancı vatandaşa olduğu gibi, bunlara da seçme ve seçilme hakkı dışında, Rus vatandaşlarının tüm haklarına sahip olduklarını gösteren uzun süreli oturma belgesi verileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 16:00
banner53
YORUM EKLE

banner39