banner39

Ukrayna lideri Poroşenko Washington'da

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ABD'nin başknti Washtington'a resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor

Balkanlar 18.09.2014, 09:54 18.09.2014, 09:54
Ukrayna lideri Poroşenko Washington'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Washington'da. ABD Başkanı Barack Obama, Poroşenko'nun ziyaretiyle ilgili olarak, "Bu ziyaret Putin'e verilen ve binlerce kelime yerine geçecek bir mesajdır" ifadelerini kullandı.

Kanada'da üst düzey görüşmelerde bulunan Poroşenko Ukrayna'nın hiçbir zaman korkunç Sovyet geçmişine dönmeyeceğini söyledi. Ottawa'da Kanada meclisinde konuşma yapan Poroşenko ülkesinin AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını onaylayarak Sovyetler Birliği'ne "elveda" dediğini vurguladı. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı, özgürlük, demokrasi ve Avrupa geleceğinin Ukrayna'nın en önemli hedefleri olduğunu bildirdi ve ülkesinin AB üyesi olacağına umudunu ifade etti.  Poroşenko, ülkenin doğusunda ayrılıkçılara karşı savaş verdiklerini söyledi ve uluslararası toplumun desteği ile bu savaşı kazanacaklarına inandığını söyledi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Kanada ziyaretinin ardından ABD'ye geçti. Washington'da Poroşenko'nun ABD Kongresinde ve Atlantik Konseyinde konuşma yapması bekleniyor. Ayrıca, Poroşenko  ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı Jo Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry ile de bir araya gelecek.

ABD Başkanı Obama, Poroşenko'nun ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanıyla yapacağı görüşmenin Putin'e mesaj olduğunu bildirdi. Obama, Poroşenko'nun Beyaz Saray'da bulunmasının Vladimir Putin'e verilen, gerek İngilizce, gerek Rusça binlerce kelime yerine geçen mesaj olduğunu söyledi. ABD Başkanı, Ukrayna'yı AB ile ortaklık anlaşmasını onaylamasından dolayı tebrik etti, bu anlaşma sayesinde Ukrayna'nın reformları gerçekleştirme fırsatı yakalayacağını bildirdi. 

Poroşenko'nun ziyaretinin ana gündem maddeleri Donbass'daki durum ve Ukrayna'nın ABD'den talep ettiği özel müttefik statüsü olacak. 

Bugün ABD Senatosunun Dış İlişkiler Komitesinde Ukrayna'ya NATO dışı özel müttefiklik statüsünün verilmesi konusu görüşülecek. "Ukrayna'da özgürlüklerin desteklenmesi - 2014" adını taşıyan karar tasarısını cumhuriyetçi ve demokrat Kongre üyeleri birlikte hazırladı. Söz konusu tasarı Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a NATO üyesi olmadan ABD'nin önemli müttefikleri olma şansı veriyor. Bunun yanı sıra, tasarı Rusya'nın finans, enerji ve savunma sistemine yönelik yaptırımların genişletilmesini, Ukrayna'ya askeri veya gayri-askeri yardımların arttırılmasını öngörüyor. 

Dış İlişkiler Komitesi bu tasarıyı bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun Kongre'deki konuşmasının ardından görüşmeyi planlıyor. 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?