banner39

Ukrayna ordusu Lugansk havaalanından çekiliyor

Rusya yanlısı ayrılıkçılarının Rus tanklarıyla Lugansk havaalanı ve çevresine saldırmasının ardından Ukrayna ordusu bölgedeki askerlerini çekmeye başladı

Balkanlar 01.09.2014, 13:18 01.09.2014, 14:16
Ukrayna ordusu Lugansk havaalanından çekiliyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar şiddetlenmeye başladı. Bu sabah saatlerinde büyük bölümü Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde olan Lugansk kentindeki havaalanı etrafında çatışmalar yoğunlaşmaya başladı. Daha sonra Ukrayna ordusu bölgedeki askerlerini çekmeye başladı.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar Rus ordusuna ait tanklarla birlikte Lugansk havaalanının kontrolünü ele geçirmek için saldırıya geçti. Rusya yanlısı silahlı gruplarının saldırının artmasının ardından Ukrayna ordusu havaalanı etrafındaki askerlerine geri çekilme emri verdi.

Bölgedeki durumla ilgili açıklama yapan Ukrayna ordu sözcüsü Andriy Lysenko, "Lugansk yönündeki Ukrana askerleri, Lugansk havaalanı çevresinden geri çekilme emri aldı ve geri çekildi" ifadelerini kullandı.

POROŞENKO: RUSYA AÇIKÇA VE DOĞRUDAN SALDIRIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bugünkü saldırılardan dolayı Rusya'yı suçladı. Poroşenko açıklamasında, Rusya'nın Lugansk'ta Ukrayna ordusuna karşı savaşan ayrılıkçı gruplarla birlikte açıkça ve doğrudan saldırdığını kaydetti.

Poroşenko, Rus askerlerinin çatışmalara müdahil olmasıyla birlikte bölgedeki güç dengesinin önemli ölçüde değiştiğini ve Ukrayna askerlerinin geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

Poroşenko açıklamasında, birlikleri savaş alanından kaçan Ukraynalı komutanlarla ilgili de üst düzey değişiklikler yapacaklarını söyledi. 

Poroşenko, "Ukrayna'ya komşularından açıkça ve doğrudan saldırı düzenlendi. Bu bölgedeki durumu radikal yönde değiştirdi." ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamasında, Ukrayna yönetiminin ayrılıkçıların kurdukları yapıları 'devlet' olarak kabul etmesi ve müzakerelere başlaması yönünde çağrıda bulundu. Putin ayrıca, Ukrayna hükümetinin ayrılıkçılarla müzakere yapmayı reddetmesini de eleştirdi.

sürecek...

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?