banner39

Ukrayna parlamentosundan Kırım Tatarları kararı

Ukrayna parlamentosu Kırım Tatarlarını “köklü halk” olarak tanıyan yasanın tam metnini onayladı

Balkanlar 20.03.2014, 15:57 20.03.2014, 16:03
Ukrayna parlamentosundan Kırım Tatarları kararı

Ukrayna Parlamentosu bugün “Ukrayna Devleti içinde Kırım Tatarların haklarını garantileyen kanunu” kabul etti.

Kanuna göre Ukrayna Parlamentosu aşağıdaki maddeleri onayladı:

1. Ukrayna, köklü millet olan Kırım Tatarlarının  ve diğer ulusal azınlıkların kültürü, dili ve dininin korunması ve yaşatılmasını garanti eder.

2. Ukrayna devleti, kendi bağımsız ve egemenlik sınırları içinde, Kırım Tatar haklarının korunmasını ve yerine getirilmesini garanti eder.  

3. Ukrayna, Kırım Tatar Milli Meclisini ve Kırım Tatar Kurultayını, Kırım Tatar milletinin yetkili üst organı olarak kabul eder. 

4.  Köklü millet haklarının, Birleşmiş Milletler (BM) beyannamesine uygun olması için gereken süreç ve işlemlerin başlatılması amacıyla, Ukrayna Parlamentosu Bakanlar Kurulu görevlidir.   

5. Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna Bakanlar Kurulu’na, Kırım Tatarlarının Ukrayna’nın köklü halkına ilişkin düzenlemeleri hazırlamakla  görevlidir.

6. Ukrayna hükümeti, ilgili kanun ve dokümanları hazırlarken, Kırım Tatar Milli Meclisine danışır.Birleşmiş Milletler ile Avrupa Güvenlik Konseyi ve Avrupa Parlamentosu ile işbirliği yaparak uluslararası hukuk kurallarına uygun olmasını sağlar.

7. Ukrayna yürütme organları ile Kırım Tatar Milli Meclisi arasında pratik işbirliği mekanizmaları hazırlanması için Ukrayna Parlamentosu Bakanlar Kurulu görevlidir.

8. Ukrayna, Kırım Özerk Cumhuriyetinde Anayasaya aykırı yapılan referandumdan sonra işgal bölgesindeki, Ukrayna vatandaşı olan Ukrain, Rus, Kırım Tatar, Ermeni, Bulgar, Yunan, Karaim, Krımçak ve diğer milletlerin siyasi ve sosyal hak ve özgürlüklerini sınırlama girişimlerini kınar.     

9. İşbu kanun kabul edildiği günden itibaren geçerlilik kazanır.

 Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?