banner39

Ukrayna, Rusya'yla sınır kapılarını kapatıyor

Ukrayna Rusya ile geçici olarak sınır kapılarını kapatıyor

Balkanlar 25.09.2014, 14:56 25.09.2014, 14:56
Ukrayna, Rusya'yla sınır kapılarını kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'nın Korunması ve Savunma Kapasitesinin Güçlendirilmesine Yönelik Acil Önlemler"i onayladı. Kararda, Rusya ile sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasına ilişkin madde de yer alıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu tarafından hazırlanan "Ukrayna'nın Korunması ve Savunma Kapasitesinin Güçlendirilmesine Yönelik Acil Önlemler"i onayladı. 

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun 28 Ağustos tarihli toplantısında ülkenin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etmek üzere kararlaştırdığı acil önlemler arasında Rusya ile sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasına ilişkin madde de yer alıyor.

Poroşenko tarafından onaylanan karar, bu yıl ve gelecek yıllar için ülkenin dış politika alanında ABD, AB ve NATO ile ilişkileri de içeren ulusal önceliklerini belirliyor.

Karara göre Bakanlar Kurulu, Ukrayna'nın bağlantısız statüsünün feragatine ilişkin acil bir yasa tasarısını hazırlayarak mecliste görüşülmek üzere devlet başkanına sunmak, Rusya Federasyonu ile görüşmeler için genel kuralları hazırlamak, ulusal ekonomiyi özel dönemin koşulların göre ayarlamak, Rusya Federasyonu'na yönelik özel ekonomik ve diğer kısıtlayıcı önlemler (yaptırımlar) konusunda teklifte bulunmak, Rusya ile sınır geçiş noktalarının geçici olarak kapatılmasını sağlamak, Ukrayna'ya ithal edilecek güvenlik ve savunma malzemelerini vergiden muaf tutmak, askeri personelin maaşlarını yükseltmek, doğudaki ayrılıkçılarla mücadele operasyonlarında ölen veya yaralanan askerlerin aileleri için konut sağlama konusunda yetkili olacak.

Dışişleri Bakanlığı da Kuzey Atlantik Konseyi ile Ukrayna arasındaki özel ortaklık koşullarının acilen sağlanması için NATO'ya başvuru yapmak, bununla ilgili istişarelerde bulunmak, Ukrayna'nın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na katılmasından dolayı güvenlik teminatlarına ilişkin memorandumu imzalayan ülkelere başvuruda bulunmak, ABD ve İngiltere hükumetlerine Ukrayna'da askeri yardım yapmaları konusunda talepte bulunmakla görevlendirildi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?