banner39

Ukrayna yarın sandık başına gidiyor

Ukrayna'da halk yarın milletvekillerini seçmek için sandık başına gidecek. Seçimlerde ülkenin doğusundaki üç milyon kişi oy kullanmayacak

Balkanlar 25.10.2014, 14:27 25.10.2014, 14:27
Ukrayna yarın sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da halk erken genel seçimler için yarın sandık başına gidiyor. Geçen yılın sonundan bu yana siyasi krizin ve çatışmaların yaşandığı Ukrayna'da yarın ülkeyi önümüzdeki beş yıl boyunca yönetmesi beklenen iktidar belirlenecek.

Ülkedeki 36 milyon seçmen 6 binden fazla adayın yarıştığı seçimde, meclisin 450 sandalyesinin yeni sahiplerini belirleyecek. Tüm dünyanın yakından takip ettiği seçimde 2 bin 300'den fazla uluslararası gözlemci görev alacak. Ancak Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerinde yaklaşık 3 milyon seçmen sandık başına gidemeyecek. Kırım’daki Tatarların ise başka bölgelerde oy kullanması bekleniyor.

Bununla birlikte Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında 5 Eylül’de varılan ateşkes protokolüne rağmen silahlı çatışmalar devam ediyor. Taraflar ihlaller nedeniyle birbirlerini suçlamaya devam ediyor.

DONETSK'İN YÜZDE 49'U, LUGANSK'IN YÜZDE 69'U OY KULLANAMAYACAK

Ukrayna'daki genel seçimleri araştıran "Opora" programı koordinatörü Olga Ayvazovskaya, seçimlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Rus yanlısı ayrılıkçılarla silahlı çatışmaların devam ettiği doğu bölgelerinde yaşayan 3 milyon civarında seçmenin pazar günü yapılacak seçimlerde oy kullanamayacağını bildiren Ayvazovskaya, ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk'te 1,6 milyon, Lugansk'ta ise 1,2 milyon seçmenin oy kullanamayacağını vurguladı.

Ayvazovskaya bunun, Donetsk'teki seçmenlerin yüzde 49'unun, Lugansk'taki seçmenlerin ise yüzde 69'unun sandık başına gidemeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Donetsk'teki 9 bölgede seçimlerin yapılamayacağını, 12 bölgede ise seçim yapılması için hazırlıkların yapıldığını, buralarda seçim yapılacağı kaydeden Ayvazovskaya, Luhansk ilindeki 5 seçim bölgesinde seçim yapılmasının imkansız olduğunu, 6 seçim bölgesinde ise parlamento seçimleri için oy kullanma işlemlerinin yapılabileceğini ifade etti.

YATSENYUK HALKI OY KULLANMAYA ÇAĞIRDI

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, halkı, yarın yapılacak genel seçimler için oy kullanmaya çağırdı.

Yatsenyuk, halka yaptığı seslenişte, yarın, Haysiyet Devrimi'nden sonra ilk defa yeni meclisi seçeceklerini kaydederek, meclis, Ukrayna'nın Avrupa ile bütünleşme hedefini, insan onurunu ve adaleti garanti etmek zorunda olduğunu vurguladı.

Yatsenyuk, halka hizmet edecek milletvekillerinin, halkın güvenini kaybetmesi, hırsızlık yapmaya ve yalan söylemeye kalkışması halinde, halkın milletvekillerini eski rejim gibi süpürüp sileceğini unutmaması gerektiğini kaydetti. Yatsenyuk, son meclis seçimlerinden bu yana büyük değişiklikler olduğunu ifade ederek, Ukrayna halkının daha olgun, düzenli ve bilge olduğunu, artık boş vaatlere inanmadığını ve yapılan işlere baktığını dile getirdi.

AYRILIKÇILAR SEÇİME TEPKİLİ 

Diğer taraftan, tek taraflı olarak ilan edilen Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin başbakan birinci yardımcısı Andrey Purgin, yaptığı açıklamada, "Donetsk Halk Cumhuriyeti hudutlarında Ukrayna meclisi seçimlerinin yapılmayacağını, bu bölgede seçim sandıklarının kurulmayacağını" söyledi.

Purgin,"Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde seçim sandıkları kurulmayacak. Oy kullanmak isteyenlerin böyle bir imkanları olmayacaktır" ifadesini kullandı.

Ülke genelinde 35 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Ukrayna'da, pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerinde 6 bin 627 milletvekili adayı, 450 sandalyeli parlamentoda yer alabilmek için yarışacak. Seçimleri 41 ülkeden 2 bin 300'den fazla uluslararası gözlemci izleyecek.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?