banner39

Ukrayna'da 2 bin 800 kişiden haber alınamıyor

Ukrayna'nın doğusunda 2 bin 800 kişinin kendisinden haber alınamayanlar listesinde olduğu açıklandı

Balkanlar 23.10.2014, 11:43 23.10.2014, 11:43
Ukrayna'da 2 bin 800 kişiden haber alınamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda 2 bin 800 kişinin haber alınamayanlar listesinde olduğu bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanının Donbas Temsilcisi İrina Geraşenko, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 2 bin 800 kişinin rehine veya haber alınamayanlar listesinde olduğunu belirtti. Geraşenko, bugüne kadar Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinden 1300 civarında rehinenin kurtarıldığını ifade etti.

Geraşenko, taraflar arasında ateşkes ve rehinelerin değişimine ilişkin mutabakat sağlanmasına rağmen sürecin son zamanlarda durakladığını kaydederken, ayrılıkçıların elinde tutulan rehinelerin kurtarılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti. Geraşenko, "Rehinelerin kurtarılmasına ilişkin görüşmeler devam ediyor. Maalesef, bu süreç istendiği gibi kolay ve hızlı olmuyor" ifadesini kullandı.

Taraflar arasında 5 Eylül'de Minsk'te barış protokolü imzalanmasının ardından, bir süre devam eden rehinelerin değişimi süreci duraklamış bulunuyor. Ukrayna tarafı, ayrılıkçıları sürekli taleplerini değiştirmek, ayrılıkçılar da Ukrayna hükumetini, elinde tutuklu bulunan ayrılıkçıları salıvermemekle suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?