Ukrayna'da acı reçete yürürlüğe girdi

Ukrayna hükümeti ülkenin içinde bulunduğu dar boğazdan çıkabilmek için vergilerin artmasını ve kamu giderlerini minimuma düşürmeyi öngören kemer sıkma politikalarını yürürlüğe soktu

Ukrayna'da acı reçete yürürlüğe girdi

Osman Hulusi Boyraz /Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ukrayna hükümeti ekonomik krizden kurtulmak için belirlenen acı reçeteyi yürürlüğe soktu. Ukrayna'nın ekonomik krizle mücadele reçetesi vergilerin artırılmasını, kamu giderlerinin düşürülmesini, kamuda çalışanların sayısının azaltılmasını öngörüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 14-18 milyar dolarlık stand-by anlaşması imzalayan Kiev yönetimi, anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti. IMF ile yapılan anlaşma çerçevesinde Ukrayna'nın birtakım kemer sıkma politikalarını devreye sokması gerekiyordu. 

Ukrayna hükümetinin devreye soktuğu kemer sıkma politikalarının başında, vergilerin artırılması ve doğalgaz fiyatlarının yükseltilmesi geliyor. Ukrayna hükümeti doğalgaz fiyatını yüzde 50 artırdığını duyurdu.

Kiev yönetimi, kamu giderlerini azaltmak için de işten çıkarma yoluna gideceğini duyurdu. Bu kapsamda yaklaşık olarak her altı Ukraynalı'dan birinin işsiz kalması bekleniyor. Uluslararası yardım alan ülkelerin tasarruf tedbirleri uygulamasının bir zorunluluk olduğu ifade ediliyor ancak bazı ekonomistler Ukrayna'nın aldığı yardım ve uygulamaya başladığı tedbirlerin, ülkeyi krizden kurtarmada yeterli olmayacağını savunuyor.

DOĞALGAZ FİYATLARI YÜZDE 120 ARTACAK

Ukrayna IMF'den toplamda 27 milyar dolar kredi almayı bekliyor, beklenen kredinin ilk diliminin bu yıl sonuna kadar verilmesi bekleniyor. Anca Ukrayna'nın bu krediyi alabilmesi için ekonomik krizle mücadele reçetesini başarılı bir şekilde uygulaması gerekiyor. 

Ukrayna'da ilk etapta yüzde 50 oranında artırılan doğalgaz fiyatlarının önümüzdeki 4 yıl içerisinde yüzde 120 artış göstermesi bekleniyor. Sanayi işletmelerine ve devlet kurumlarına da doğalgazın yeni fiyattan verileceği belirtiliyor bunun da, sanayi üretiminde düşüşe, ürün fiyatlarında da pahalanmaya sebep olacaği belirtiliyor. Doğalgaz fiyatlarındaki artışın böylelikle, Ukrayna halkına hem kullandıkları doğalgaz fiyatıyla hem de aldıkları ürünlerdeki pahalılıkla yansıyacağı ifade ediliyor.

Diğer taraftan doğalgaz fiyatlarındaki artışın, küçük işletmelerin üretim yapamaz hale gelip iflas etmesine sebep olacağı da gelen bilgiler arasında.

EMEKLİ MAAŞLARI VE SOSYAL YARDIMLAR ÖDENMEYECEK

Ukrayna hükümeti diğer taraftan sosyal yardımları ve emekli maaşı ödemelerini dondurma kararı aldı. Krizle mücadekenin kamu çalışanlarını da olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Devlet kurumlarında çalışanların yüzde 10'luk bir kısmının bu yıl işten çıkarılması bekleniyor. IMF'den yardım alan diğer ülkelerdeki tecrübelere bakılarak, işsizlik sorunun kamu kurum ve kuruluşlarından sonra özel sektörde varlık gösteren şirketlere sıçrayacağı ifade ediliyor.

İlk etapta işsiz kalacak kesimin, çalışan emekliler, emeklilik yaşına yaklaşanlar, yüksek okul mezunları ve gençlerden oluştuğu kaydediliyor. sanayi kuruluşlarının da yüksek maliyetlkerden dolayı 

Çalışan emekliler, yaşı emeklilik yaşına yakın olanlar, yüksek okul mezunları, gençler risk grubunu oluşturuyor. Sanayi işletmelerinin yüksek maliyetlerden dolayı kadro azaltımına gideceği belirtiliyor. Resmi tahminlere göre yılın sonuna doğru işsizliğin yüzde 8, resmi olmayan tahminlere göre ise yüzde 15'e yükseleceği belirtiliyor. 

Ukrayna'nın devlet borcunun şimdiden 75 milyar doları bulduğu belirtiliyor, bu rakam Ukrayna gayri safi milli hasılasının yüzde 53'üne tekabül ediyor.Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39