banner39

Ukrayna'da ateşkes 72 saat uzatıldı

"Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin "Başbakanı" Boroday, ateşkesin 72 saat süreyle uzatılması yönündeki karara uyacaklarını bildirdi

Balkanlar 28.06.2014, 10:44 28.06.2014, 11:04
Ukrayna'da ateşkes 72 saat uzatıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin "Başbakanı" Aleksander Boroday, ateşkesin üç gün süreyle uzatılması yönündeki karara uyacaklarını bildirdi.

Ria Novosti'nin haberine göre Boroday, Ukrayna eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Donetsk ve Lugansk bölgelerini temsilen Viktor Medvedçuk, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mikail Zurabov ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Temsilcisi Heidi Tagliavini ile düzenlediği basın toplantısında, 20 Haziran'da başlayan ateşkesin 30 Haziran'a kadar uzatılması yönünde karar aldıklarını ifade etti.

Boroday, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ateşkesi 72 saat süreyle uzattığını iddia ederek, kendilerinin de bu karara uyacaklarını belirtti.

Bu arada, "Donetsk Cumhuriyeti Valisi" Pavel Gubarev ile "Donetsk Cumhuriyeti Savunma Bakanı" İgor Girkin, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, Boroday'ın açıkladığı ateşkesin uzatılması yönündeki karara uymayacaklarını duyurdu.

Gubarev, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada ateşkesin uzatılmasının Ukrayna hükümetine yarayacağını, üç gün içinde Ukrayna ordusunun saldırı için hazırlık yapacağını iddia ederek bu nedenle ateşkese uymayacaklarını dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, 20 Haziran'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki bölgelerde devam eden operasyonlara 27 Haziran saat 22.00'ye kadar ara vererek ateşkes kararı aldıklarını duyurmuş, ayrılıkçılar da ateşkes kararına uymuş, bugün sona eren ateşkes kararının ardından çıkan haberlerde Poroşenko'nun ateşkesi 72 saat daha uzatacağı iddia edilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?