banner39

Ukrayna'da ateşkes askıya alındı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin doğusundaki ateşkesi uzatmama kararı aldı

Balkanlar 01.07.2014, 09:09 01.07.2014, 09:09
Ukrayna'da ateşkes askıya alındı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Rus yanlısı ayrılıkçılarla ateşkesi askıya aldığını duyurdu.

Poroşenko, Devlet Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamasında, bir süredir devam eden ateşkesi uzatma kararı aldığını duyurdu.

Devlet Başkanı Poroşenko şu ifadeleri kullandı:

"Topraklarımızı temizleyeceğiz. Ateşkesi daha fazla uzatmayarak teröristlere, isyancılara, yağmacılara ve barışçıl insanlarımızla alay eden, bölgenin ekonomisini felç eden, çalışanları, emeklileri maaşlarından mahrum eden, su kemerlerini, demir yollarını bozan, vatandaşlarımızın huzurunu bozan herkese cevabımızı vereceğiz."

Poroşenko, ateşkesi uzatmama gerekçesi olarak, ayrılıkçıların barış planına uymamalarını ve özellikle 100’den fazla kez ateşkesi ihlal etmelerini gösterdi.

Karardan önce Poroşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Cumhurbaşkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Orland ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Kolomovski ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılarla devam eden çatışmalar 20 Temmuz'da ilan edilen tek taraflı ateşkes ile ara verilmiş, 27 Haziran'da ayrılıkçılara 72 saat süre tanınmıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?