banner39

Ukrayna'da ayrılıkçı bölgeler için istikrar adımı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerin sosyo-ekonomik durumun istikrara kavuşturulmasına ilişkin kararı imzaladı

Balkanlar 15.11.2014, 17:17 15.11.2014, 17:17
Ukrayna'da ayrılıkçı bölgeler için istikrar adımı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerin sosyo-ekonomik durumun istikrara kavuşturulmasına ilişkin Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu tarafından 4 Kasım'da alınan kararı imzaladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko tarafından imzalanan ve Ukrayna Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan kararla, daha önce kabul edilen doğudaki yönetimin "özel düzeni" yasasının iptalini öngören yasa tasarısının, parlamentoya sunulması da kararlaştırıldı.

Buna göre, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde bulunan devlet kurumlarının diğer bölgelere taşınması ve bu kurumlarda çalışan görevlilerin diğer bölgelerde görevlendirilmesi, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde yaşayan vatandaşların istifade edeceği enerji kaynakları için mali kaynakların araştırılması gibi konulara ilişkin tedbirlerin alınmasını öngörüyor.

Kararla, bu bölgelerden göç etmek zorunda kalan vatandaşlara istihdam sağlanması, olaylarda hasar gören doğudaki enerji işletmelerinin en kısa zamanda onarımının gerçekleştirilmesi ve doğudaki bölgelere insani yardımların gönderilmesi de planlanıyor. Ukrayna lideri Poroşenko tarafından imzalanan kararın basında yayınlanmasının ardından yürürlüğe gireceği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?