banner15

Ukrayna'da ayrılıkçılara karşı operasyonlar

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik son günlerde yürütülen operasyonlarda 80'den fazla kişi hayatını kaybetti

Ukrayna'da ayrılıkçılara karşı operasyonlar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında son günlerde 80 ayrılıkçının etkisiz hale getirildiği bildirildi. Bugün gerçekleştirilen operasyonlarda 4 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiği belirtildi. Diğer taraftab çatışmaları görüntüleyen Rus gazeteci, mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, ülkenin doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasındaki çatışmalar aralıklarla sürüyor.

Lugansk'ta ordu birliklerinin ayrılıkçıların bulunduğu bölgeye yaptığı saldırı sırasında Rusya Devlet Televizyon ve Radyo Yayın Şirketi muhabiri İgor Kornelyuk, mayın patlaması sonucunda ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Rus muhabir tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Ayrılıkçıların da Donetsk'te yerel yayın yapan Basın Makeevki gazetesi Genel Müdürü Laris Butovu ve Makeevki Akşam gazetesinin baş editörü Maria Semenova'yı kaçırdığı öğrenildi.

Rus yanlısı ayrılıkçılarca ilan edilen "Lugansk Halk Cumhuriyeti"nin Başkanı Valeriy Bolotov ise bugünkü çatışmalarda Ukrayna güvenlik güçlerinden 5 kişiyi ele geçirdiklerini belirtti. Bolotov, yakalananlar arasında bir kadın keskin nişancının da bulunduğunu, böylece bugüne kadar 3 kadın keskin nişancının yakalandığını kaydetti.

UKRAYNA ASKERİNE SALDIRAN İKİ AYRILIKÇI YAKALANDI

Öte yandan doğudaki liman kenti Mariupol'de kontrolü ele geçiren ordu birliklerine yönelik saldırı düzenlendi.

Mariupol'deki ayrılıkçıların elebaşı Natalya Gruzdenko ve eylemci Aleksandr Şahayev otomatik silahlar ve el bombalarıyla güvenlik güçlerine saldırdı. Çıkan çatışmanın ardından iki saldırgan yakalandı.

SERMENEVKO ÇEVRESİNDE OPERASYONLAR DURDURULDU

Antiterör Operasyonu Basın Sözcüsü Vladislav Seleznev ise Slavyansk yakınlarındaki Sermenovka köyünde operasyonların bir süreliğine durdurulduğunu bildirdi.

Seleznev açıklamasında, çatışmalardan dolayı kentte su ve elektrikle ilgili bazı sorunlar yaşandığını, bu sorunların giderilmesine imkan tanınmak için operasyonların söz konusu bölgede bir süreliğine durdurulduğunu belirtti. 

SIKIYÖNETİM TEKLİFİ

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında son günlerde 80 ayrılıkçının etkisiz hale getirildiği belirtilirken, devlet sınır koruma görevindeki 5 sınır muhafızının ayrılıkçılarca öldürüdüğü, 50 sınır muhafızının yaralandığı kaydedildi.

Union ajansının bildirdiğine göre, yaşanan olayların ardından bazı milletvekilleri, Lugansk ve Donetsk'te sıkıyönetim ilan edilmesi için Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya öneride bulunuldu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 17:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48