banner39

Ukrayna'da bina ateşe verildi: En az 42 ölü var

Ukrayna'nın liman kenti Odesa'da, Rusya yanlıları ile ülkenin birliğini savunan gruplar arasında çıkan olaylarda en az 42 kişi öldü, 65 kişi de yaralandı

Balkanlar 02.05.2014, 22:48 03.05.2014, 15:38
Ukrayna'da bina ateşe verildi: En az 42 ölü var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'da gerilim daha da tırmanıyor. Çatışmalar Odessa kentine de sıçradı. Ukrayna yanlıları ile Rusya yanlıları önce karşılıklı gösteriler yaptı. Ardından karşıt gruplar arasında çatışma çıktı. Rusya yanlıları dün akşam saatlerinde sendika binasına sığındı. Ardından Ukrayna yanlıları da binaya girdi. Binada devam eden çatışmalarda yangın çıktı. 30 kişi dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti, 7 kişi ise camdan atlayarak can verdi.

Odessa polisi, Rusya yanlıları ile Ukrayna'nın bütünlüğü için gösteri yapan futbol fanatiği gruplar arasında çıkan çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamada 37 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Polisin açıklamasına göre, çatışmalar sırasında bir grup kaçarken kent merkezinde bulunan sendika binasına sığındı.

Polis, diğer grubun binaya molotofkokteylleriyle saldırmasının ardından çıkan yangında içeride bulunan kişilerden birçoğunun dumandan zehirlenerek öldüğünü bildirdi. Ölenlerden bir kısmının ise binadan atlayarak hayatını kaybettiği ifade edildi.

Polis ayrıca çok sayıda yaralı bulunduğunu kaydetti. Daha önceki açıklamalarda ölü sayısı 3 olarak verilmişti. Odessa'da gün içinde devam eden çatışmalarda 4 kişi daha ölmüştü. Son gelişmelerle bilanço şimdilik 42 ölü 65 yaralı oldu.

Kiev yönetimi, dün Rusya yanlılarına yönelik operasyona başlamıştı. Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, operasyonun istedikleri hızda ilerlemediğini ancak çok sayıda Rusya yanlısının öldürüldüğünü belirti.

Dün sabah saatlerinde Ukrayna'nın Slavyansk kentinde de Rusya yanlıları 2 Ukrayna helikopterini düşürmüştü, 2 pilot hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler ise Rusya'nın çağrısıyla olağanüstü toplandı. Ancak toplantıdan bir sonuç çıkmadı.

UKRAYNA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: YANGINDA 31 KİŞİ ÖLDÜ

Odessa polisinden daha önce yapılan açıklamada, çıkan yangında 38 kişinin öldüğü belirtilmişti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise, konuya ilişkin açıklamasında, Odessa kent merkezindeki olaylardan sonra çıkan yangında 31 kişinin öldüğünü bildirdi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Odessa'da 38 kişinin ölümü, 50 kişinin yaralanmasıyla neticelenen trajik olayların "kısmen kınandığı" kaydedildi.

Açıklamada, "Yaşanan olayları, federalleşme yanlılarına fiziksel terör uygulayan, aralarında Sağ Sektör'ün de yer aldığı milliyetçi radikal grupları şımartan Kiev yönetiminin suçlu sorumsuzluğunun başka bir tezahürü gibi kabul ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Slavyansk'taki askeri operasyonun ve Odessa'da yaşananların, "21 Şubat Anlaşması ve Cenevre Mutabakatı'nın yükümlülükleriyle hiçbir ortak taraf taşımadığı" bildirilen açıklamada Kiev ve Batı, sorumluluk almaya ve güç kullanımına son vermeye çağrıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?