banner39

Ukrayna'da isyancılar bir şehrin girişini tuttular

Ukrayna'nın doğusunda gerginlik devam ediyor. Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar Slavyansk kentine giriş çıkışları engelledi

Balkanlar 06.06.2014, 13:52 06.06.2014, 14:04
Ukrayna'da isyancılar bir şehrin girişini tuttular

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk'ın giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarını ele geçiren orduya bağlı "halk savunma birlikleri" kente girişlere izin vermiyor.

Slavyansk'ta, Rus yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ordu birlikleri kentte ayrılıkçıların bulunduğu bölgeleri top atışlarıyla vuruyor. Gece şiddetini daha da artıran top atışlarının sesi kentin çevresinden de duyuluyor.

Bu arada kentin giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarını ele geçiren orduya bağlı "halk savunma birlikleri", yoğun güvenlik tedbirleri uyguluyor.

Slavyansk'a girişe izin vermeyen kontrol noktalarındaki görevliler, gelenleri geri çeviriyor. Kontrol noktasına hızlı yaklaşan araçlar ise havaya açılan uyarı atışıyla durduruluyor. Kentten çıkışları da kontrol eden bu birlikler, genellikle çocukların bulunduğu araçların kenti terk etmesine izin veriyor.

RUS AYRILIKÇILARDAN TEHDİT

Kentin girişindeki kontrol noktasının yaklaşık 5 kilometre gerisindeki kontrol noktalarında ise Rusya yanlısı ayrılıkçıların egemenlikleri söz konusu.

Ayrılıkçılarca ilan edilen "Donetsk Halk Cumhuriyeti" bayraklarının asıldığı bu noktalarda da araçlar ve içindekiler tek tek aranıyor. Elleri tetikte nöbet tutan ayrılıkçılar, Kiev yönetimi ve orduya tehditler savuruyor.

Öte yandan Donetsk- Slavyansk karayolundaki kontrol noktalarının çoğu ayrılıkçıların elinde bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?