banner39

banner35

Ukrayna'da konser verdi 'hain' ilan edildi

Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar nedeniyle evlerinden olan çocuklar yararına konser veren ünlü Rus şarkıcı Makareviç ülkesinde 'hain' ilan edildi

Balkanlar 26.08.2014, 11:55 26.08.2014, 11:55
Ukrayna'da konser verdi 'hain' ilan edildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ünlü Rus şarkıcı Andrey Makareviç, 12 Ağustos'ta Ukrayna'nın doğusundaki Ukrayna ordusu kontrolünde olan bölgede verdiği konserden dolayı ülkesindeağır eleştirilerin hedefi haline geldi. Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplarla Ukrayna ordusu arasında yaşanan çatışmalardan dolayı evlerinden ayrılmak zorunda kalan çocuklar yararına verilen konser Rusya'da büyük tepki topladı.

Rusya'nın en ünlü şarkıcıları arasında bulunan 61 yaşındaki Makareviç, Ukrayna'da konser verdiği için ülkesine ihanet etmekle suçlandı. 

Bazı Rus milletvekilleri, Makareviç'in Ukrayna'da konser vermesini eleştirdi ve Rusya tarafından kendisine daha önce verilen devlet nişanlarının geri alınması gerektiğini savundu. 

Birleşik Rusya Partisi milletvekili Yevgeni Federov yaptığı açıklamada, Makareviç'in 12 Ağustos'ta Donetks ve Lugansk'taki çatışmalardan dolayı evlerinden edilen çocuklar yararına verdiği konserin kabul edilemeyeceğini ve Makareviç'e verilen devlet nişanlarının geri alınması gerektiğini söyledi.

Makareviç'e Rusya hükümeti tarafından verilen nişanlar arasında Üstün Hizmet Madalyası da bulunuyor.

Bir diğer ulusalcı Rus siyasetçi olan Eduard Limonov daha ağır ifadeler kullanarak Makareviç'in cezalandırılması gerektiğini savundu. Limonov "Gri saçlı bir dangalak Ukrayna için konser verdi ve bizi aşağıladı" ifadelerini kullandı.

Makareviç'i eleştirenler kadar destek verenler de oldu. Bir takipçisi Makareviç'i destekleyenlerin sayısını belirlemek için bir kampanya düzenledi ve Facebook üzerinden bir mesaj paylaşarak 'Beğeni' istedi. Mesaj 24 saatten kısa sürede 40'in üzerinde beğeni aldı. Ancak Makareviç'e karşı ağır eleştiri kampanyaları sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
5
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?