Ukrayna'da yeni meclis göreve başladı

Ukrayna'da yapılan genel seçimlerin ardından oluşan meclisin milletvekilleri yemin ederek göreve başladı

Ukrayna'da yeni meclis göreve başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da 26 Ekim'de yapılan genel seçimlerin ardından oluşan meclisin milletvekilleri yemin ederek göreve başladı. Vladimir Groysman Meclis Başkanı seçildi.

Milletvekilleri, 450 sandalyeli meclisin ilk oturumunda meclis başkanını seçmek için oy kullandı. Eski Başbakan Yardımcısı Vladimir Groysman 359 milletvekilinin oyuyla meclis başkanı oldu.

Ülkedeki yüzde 5'lik seçim barajını aşarak meclise giren altı siyasi partinin beşi olan Petro Poroşenko Bloku, Halk Cephesi, “Samopomiç”, Oleg Lyaşko'nun Radikal Partisi ile Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği arasında bir koalisyon oluşturuldu. Bu koalisyonda 302 milletvekili yer aldı.

Koalisyonda yer alan siyasi partiler tarafından ülkede öncelikli sayılan 17 reformun hayata geçirilmesini öngören koalisyon anlaşması imzalandı. Seçmenlerinin büyük bir çoğunluğunu Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketin devam ettiği doğudaki halkın oluşturduğu Muhalif Blok ise meclis koalisyonu dışında kalan tek parti oldu.

Meclis toplantısına katılan Arseniy Yatsenyuk, yeni seçilen meclis huzurunda Bakanlar Kurulu'nun görevini tamamladığını ifade ederek, "Yeni seçilen Avrupa yanlısı Ukrayna parlamentosu üyeleri karşısında Bakanlar Kurulu'nun yetkilerinin sona erdiğini ilan ediyorum. Yeni hükümeti görevlendirmenizi rica ederim" dedi.

YATSENYUK YENİDEN BAŞBAKAN

Genel kurul toplantısına katılan Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, Arseniy Yatsenyuk'u yeniden başbakan olarak önermesi üzerine yapılan oylamada 341 milletvekili "evet" oyu kullandı.

Poroşenko, oylamadan önce yaptığı konuşmada, "Ukrayna anayasası, devlet başkanına başbakanı önermesi için 15 günlük süre tanıyor. Bana da başbakanı belirlemem için 15 saniye gerekiyor" ifadesini kullanarak milletvekillerini Yatsenyuk'u desteklemeye çağırdı.

Genel seçimlerde Yatsenyuk'un başında bulunduğu Halk Cephesi, oyların yüzde 22,14'ünü alarak en çok oy kazanan siyasi parti olmuştu.

Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve eski hükümete karşı protestolarda önemli rol oynayan 1974 doğumlu Arseniy Yatsenyuk, hükümetin devrilmesinin ardından Şubat 2014'te, Ukrayna'nın 15. başbakanı olarak göreve başladı. Yatsenyuk, 2005-2006 yıllarında Ekonomi Bakanı, 2007 yılında Dışişleri Bakanı, 2007-2008 yıllarında ise Meclis Başkanı görevinde bulundu. 2010'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerine katılan Yatsenyuk, seçim sonuçlarına göre dördüncü sırada yer aldı. 2012 genel seçimlerinde Yulia Timoşenko'nun başında bulunduğu Tüm Ukraynalıların Vatan Birliği'nden seçimlere katılan Yatsenyuk, Timoşenko'nun cezaevine girmesinin ardından, 2013 yılında bu birliğin siyasi kurulunun başına geçti. Yatsenyuk, Eylül 2014'te ise Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile yeni kurulan "Halk Cephesi" partisinin başında yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39