banner39

Ukrayna'daki ayrılıkçılar 'Yeni Rusya'yı kuruyor!

Ayrılıkçıların referandum yaptığı Donetsk ve Lugansk'ta "Yeni Rusya" adı altında birleşme kararı alındı

Balkanlar 13.05.2014, 13:07 13.05.2014, 13:54
Ukrayna'daki ayrılıkçılar 'Yeni Rusya'yı kuruyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya yanlısı ayrılıkçıların pazar günü düzenlediği referandumun ardından bağımsızlık ilan edilen doğu illerinde Rusya yanlıları bu bölgelerin birleşmesi kararı aldı.

"Donetsk Cumhuriyeti"nin liderlerinden Denis Puşilin, yaptığı açıklamada, referandum düzenlenen Donetsk ve Lugansk'ın ortak hareket edeceğini söyledi.

Puşilin, referandumda büyük çoğunlukla "evet" oyunun çıkmasının ardından bölge halkının bağımsızlık ilanı anlamına gelen seçim zaferinin, ilerisi için kendilerine yetki verdiğini savundu ve "Bizim amacımız bundan sonra bağımsızlık ve Rusya'ya bağlanmak" diye konuştu.

Puşilin'in dün yaptığı bağımsızlık ilanı açıklamasının ardından dikkatler doğuda referandum yapılan ikinci şehir olan Lugansk'a çevrilmişti. "Lugansk Halk Meclisi"nin de Donetsk ile ortak hareket etme kararı aldığı belirtildi.

Halk meclisinden yapılan açıklamada, ayrıca Kiev yönetiminin operasyonları derhal durdurması talep edildi ve Moskova'nın karşılıklı alınan rehinelerin takası için Kiev yönetimi ile arabuluculuk yapması talebi yinelendi.

RUSYA AYRILIKÇILARA KİEV'LE GÖRÜŞÜN DİYOR

Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Rus yanlısı ayrılıkçı liderler dün resmi olarak Rusya'ya başvurarak ülkeye katılma isteğini bildirdi ve referandumda söz konusu olan bağımsızlıktan daha da ileriye gidip Ukrayna'yı yeniden bölünmenin eşiğine getirdi.

Ancak Rusya bu sefer Kırım'da gösterdiği yaklaşımı göstermedi ve ayrılıkçıların Rusya'ya bağlanma çağrılarına sessiz kalmayı tercih etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sadece geçtiğimiz pazar gerçekleştirilen referanduma saygı duyduğunu söylemekle yetindi. Rusya basını da Ukrayna'nın doğusundaki bu gelişmelere fazla yer vermiyor. 

Moskova, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimine birbirileriyle müzakere yapmaları çağrısında bulundu ancak iki taraf da bu çağrıyı reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise, gelişmelerden Rusya'yı sorumlu tuttu ve yasadışı olarak nitelendirdiği referanduma Rusya'nın engel olmadığını duyurdu.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney yaptığı bir açıklamada haftasonu gerçekleşen olayların 25 Mayıs'ta Ukrayna'da yapılacak olan başkanlık seçimi için olumsuz gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Carney, "Eğer seçimleri engellemeye yönelik çabalar varsa ve Rusya bu çabalardan sorumluysa veya durdurmak için herhangi bir adım atmıyorsa bu uluslararası toplum tarafından oldukça olumsuz görülecektir" dedi.

Putin dün İsviçre Cumhurbaşkanı Didier Burkhalter ile bir konuşma gerçekleştirirken, yetkililer Putin'in Kiev yetkilileri ve Ukrayna'nın güneydoğusundaki ayrılıkçı liderler arasında bir diyalog oluşturulması gerektiği çağrısında bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?