banner39

Ukraynalılar, ölen 37 madenciye ağlıyor

Ukrayna'da 29 Temmuz'da meydana gelen iki ayrı maden kazasında hayatını kaybeden 37 madenci için ülke genelinde yas ilan edildi.

Balkanlar 31.07.2011, 21:30 31.07.2011, 21:30
Ukraynalılar, ölen 37 madenciye ağlıyor

Dünya Büllteni / Haber Merkezi

Ukrayna, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde meydana gelen maden kazalarda hayatını kaybeden 37 madencinin acısını yeniden yaşıyor. Ülke genelinde bugün yas ilan edilmesi nedeniyle tüm resmi kurum binaların, dış misyon şeflikleri ve işyerlerindeki Ukrayna bayrakları yarıya indirildi. Lugansk ve Donetsk bölgelerindeki maden kazalarının ikisi de 29 Temmuz'da meydana gelmişti.

Lugansk bölgesindeki Suhodolsk-Vostoçnaya madeninin bir kilometreye yakın derinliğinde metan patlamasından dolayı 26 madenci hayatını kaybederken, iki kişi yanıklar ve ağır travmalarla hastaneye kaldırılmıştı. Arama kurtarma çalışmaları da tamamlandı.

Donetsk bölgesinin Makeevka şehrindeki madeninde ise vinç mekanizmasının yıkılması sonucunda 11 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi ise yaralanmıştı. Buradaki kazada da arama kurtarma işlemleri bitirildi.

Kaza sebeplerini ise kaza yerlerinde çalışmaya devam eden hükümet komisyonlar tarafından tespit edilecek. Söz konusu komisyonlar kazazede ailelerine yardımları da ulaştıracak.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç her iki kazada da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine yardım verilmesi konusunda Bakanlar kuruluna talimat verdi. Suhodolsk-Vostoçnaya madeninde hayatını kaybeden madencilerin ailelerine 125 bin dolar verileceği açıklandı.
 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?