banner15

Ukrayna'nın doğalgaz borcunu ödemesi için son iki gün

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom'un Ukrayna'ya verdiği süre iki gün sonra dolacak. Ukrayna bu sürede borcunu ödemezse Rusya doğalgaz vanalarını kapatacak

Ukrayna'nın doğalgaz borcunu ödemesi için son iki gün

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom, geçtiğimiz günlerde Ukrayna'nın doğalgaz borcunun vadesini son kez uzattığını duyurmuş ve borcun ödenmesi için önümüzdeki pazartesiye kadar süre vermişti. Ukrayna'nın bu sürede, ödemesi gelen 1,95 milyar dolarlık doğalgaz borcunun en azından bir kısmını ödemesi gerekiyor. Aksi takdirde, Rusya doğalgazı tamamen kesme tehdidinde bulundu.

Gazprom'un Başknaı aleksey Miller dün yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın borcunu ödememesinin Avrupa'ya yapılan doğalgaz dağıtımını da tehlikeye soktuğunu söyledi. 

Miller, Ukrayna'nın ödemesi gelen 1,95 milyar dolarlık borcunun bir kısmını ödemezse Pazartesi günü doğalgazın kesileceğini söyledi.

Ukrayna'nın doğalgaz borcunu ödememesi, Rusya doğalgazının fiyatı konusunda da tartışmalara neden oldu. Avrupa komisyonunun gözetiminde gerçekleştirilen doğalgaz fiyat görüşmelerinde de anlaşma sağlanamadı. 

Ukrayna'nın Gazprom'a toplamda 4 milyar dolardan fazla doğalgaz borcu bulunuyor. Rusya borcun ödenmemesi durumunda Ukrayna'ya doğalgaz göndermeyecek. Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine sattığı doğalgaz Ukrayna'daki boru hatlarından geçerek Avrupa'ya ulaşıyor. Ukrayna'ya gaz akışının kesilmesi durumunda, AB'ye doğalgaz satışı da tehlikeye girecek. Rusya bu yüzden, AB ülkelerine doğalgaz satabilmek için alternatif güzergahlar arıyor.

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR

Rusya, AB'ye geçtiğimiz yıl, 162 milyar metreküp doğalgaz satmıştı. 2006-2009 yıları arasında Rusya ile Ukrayna'nın doğalgaz fiyatları konusunda yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu, Avrupa'ya yapılan doğalgaz dağıtımı olumsuz etkilenmişti. 

Gazprom Başkanı Miller, benzer bir durumun yaşanmaması ve AB'ye gaz akışının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi için alternatif güzergahları değerlendirdiklerini söyledi. Bu güzergahlardan birinin Baltık Denizi olduğunu ifade etti. 

Bir diğer güzergah ise, Karadeniz'den geçerek Bulgaristan üzerinden Avusturya'ya uzanan güzergah olarak belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48