banner39

Ukrayna'nın doğusu bugün sandık başında

Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerinde, Ukrayna'nın tanımadığı başkanlık ve meclis seçimlerinde oy kullanma süreci başladı

Balkanlar 02.11.2014, 11:45 02.11.2014, 11:52
Ukrayna'nın doğusu bugün sandık başında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğudaki Rus yanlısı ayrılıkçılarca tek taraflı olarak ilan edilen "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde", Ukrayna'nın tanımadığı parlamento ve başkanlık seçimleri için oy kullanma süreci başladı.

Ukrayna'nın tanımadığı ve bölgedeki ateşkes sürecini zora sokacağını açıkladığı bu seçimlerde, doğuda yaşayan seçmenler, ayrılıkçıların kontrol ettiği Donetsk'te 364, Lugansk'ta ise 95 seçim sandığı oluşturuldu. Doğu bölgelerinde yerel saat ile sabah 08.00'de başlayan oy kullanma süreci, akşam saat 20.00'de sona erecek. Ayrılıkçıların kontrol ettiği Donetsk'teki seçimlerde 16 yaşını doldurmuş vatandaşların oy kullanmasına izin verilirken, Lugansk'ta ise 18 yaşını dolduranlar oy kullanıyor.

Her iki bölgede de yapılan bu seçimlerin gerçekleştirilmiş sayılması için gereken her hangi bir oy verme oranı talep edilmezken, doğu bölgelerinde kayıtlı olan toplam 3 milyondan fazla seçmenin ne kadarının bu seçimlerde oy kullanacağı merak ediliyor. 

Oy kullanılar yerlerde yoğun güvenlik önlemi alınırken, silahlı şahıslar da nöbet tutuyor.

ZAHARÇENKO VE PLOTNİTSKİY OYLARINI KULLANDI

Başkanlık için esas aday olarak görülen "Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı" Aleksandr Zaharçenko, Donetsk'teki bir okulda kurulan sandığa giderek oyunu kullandı. Zaharçenko, bunun ardından basına yaptığı açıklamasında, "Bu seçimlerin ardından Kiev yönetiminin kendilerini tanıyacağını ve hükumet güçlerince işgal edilen topraklarını geri vereceklerini” öne sürerek,  “Onlar bizi tanıyacak ve işgal edilen topraklarımızı geri verecektir. Ondan sonra bizler eşit partnerler olarak var olacağız” ifadesini kullandı.  Zaharçenko, "bugün yapılan seçimlerin ardından ülkesinin kaderinin emin ellerde" olacağını ifade etti. 

Sürekli olarak askeri kıyafet giyen Zaharçenko'nun seçim sandığına ilk defa ceketle gelmesi dikkat çekti.

Başkanlık için esas adayı olarak görülen "Lugansk Halk Cumhuriyeti Başbakanı" İgor Plotnitskiy de, Lugansk'taki bir tiyatro binasında kurulan seçim sandığına eşiyle birlikte gelerek oyunu kullandı.

Plotnitskiy de halkının özgürlüğü, Lugansk'ta barışın sağlanması ve inancı için oy kullandığını kaydetti. Plotnitskiy, seçim sürecini takip edeceklerini ve her hangi bir hileye ilişkin olacak şikayetleri değerlendireceklerini dile getirerek, "Seçimlerin normal yapılması için gereken her şeyi yapacağız" ifadesini kullandı.

DONETSK'TE 3, LUGANSK'TA 4 ADAY YARIŞACAK

Milletvekili adayları, yüzer sandalyeden oluşan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri meclislerinde yer alabilmek için yarışacak. Her iki bölgede ayrı ayrı yapılan meclis seçimlerinde, en az bin imza toplayan "Donetsk Cumhuriyeti Birliği" ile "Özgür Donbas Birliği" Donetsk'te, "Lugansk'a Barış", "Lugansk Ekonomik Birliği" ve "Halk Birliği" ise Lugansk'taki seçimlere katılıyor. Meclis seçimlerini kazanan milletvekilleri 4 yıllığına görev yapacak.

Başkanlık seçimlerinde ise en az biner imza toplayan 3 adayın olduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nde, Başbakan Aleksandr Zaharçenko, Donetsk Halk Cumhuriyeti Meclisi üyesi Yuriy Sivokonenko ve Yeni Rusya (Novorossia) Meclisi Başkan Yardımcısı Aleksandr Kofman yarışıyor. "Lugansk Halk Cumhuriyeti"nde ise adaylar arasında "Lugansk Cumhuriyeti Başbakanı" İgor Plotnitski, Lugansk Sendikalar Federasyonu Başkanı Oleg Akimov, Lugansk Sağlık Bakanı Larisa Ayrapetyan ve işadamı Viktor Penner" yer alıyor.

AYRILIKÇILAR, SEÇİMLERDEN UMUTLU

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, seçimlerin ardından bölgenin statüsünün yasallaşacağını umut ederken, bazı liderler de seçimlerin ardından birçok ülkenin kendilerini tanıyacağını ileri sürüyor.

"Donetsk Halk Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Boris Litvinov", daha önce yaptığı açıklamada, seçimlerin ardından diğer ülkelerin kendilerine eşit davranmaya başlayacağını ifade ederken, şimdiden Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester, Dağlı Karabağ, Venezuela, Kuba, Vietnam, Suriye ve Irak yönetiminin kendileriyle diyalog kurmaya hazır olduğunu iddia etti.

Litvinov, "Seçimlerden sonra, diğer ülkeler de bizim hükümetimize eşit davranmaya başlayacaktır. Konuşmaya ve sorunları çözmeye yönelik adımlar atılmaya başlanırsa, mutlaka sonuçları da olur. Bu ise yeni istihdam sağlar, emeklilik ve sosyal ödemeler verilmeye başlanır. Bizlerin, potansiyel ortaklarla ticari ilişkileri geliştirmemiz gerekir. Ancak bunun için seçimleri düzenlememiz gerekir” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise "sözde seçimlerin, taraflar arasında Minsk'te sağlanan tüm ateşkes sürecini tehlikeye atacağını” belirterek, “bunun Minsk protokolü ile bağdaşmadığını, ayrıca onun ruhuna aykırı olduğunu” ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, seçimlerin sonuçlarını tanımaya hazır olduğunu bildirmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı da seçimlerin, Minsk'te yapılan mutabakatlar çerçevesinde gerçekleştirileceğini kaydederken, seçimlerin doğudaki mevcut durumun yapıcı diyalog rayına oturmasına imkan sağlayacağını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?