banner39

Ukrayna'nın doğusu sandık başına gidiyor

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, başkanlık ve meclis seçimlerine hazırlanıyor

Balkanlar 31.10.2014, 13:17 31.10.2014, 13:29
Ukrayna'nın doğusu sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, tek taraflı ilan ettikleri "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri"nde 2 Kasım'da düzenlenecek başkanlık ve meclis seçimleri için hazırlık yapıyor.

Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, Donetsk caddelerindeki seçim afişlerinde, "Gücümüz birlikte, irademiz ise bağımsızlıktan yana", "2 Kasım Donbas seçimleri, barış için oy veriniz" sloganları yer alırken, "Donetsk Halk Cumhuriyeti" Başkanlığı için yarışan Aleksandr Zaharçenko'nun seçim kampanyası afişlerinde, Rusya'nın da simgesi olan çift başlı kartalın kullanılması dikkati çekiyor.

LUGANSK'TA 3, DONETSK'TE 4 ADAY YARIŞACAK

Milletvekili adayları, yüzer sandalyeden oluşan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri meclislerinde yer alabilmek için yarışacak. Her iki bölgede ayrı ayrı yapılacak meclis seçimlerinde, en az bin imza toplayan "Donetsk Cumhuriyeti" Birliği ile "Özgür Donbas" Birliği Donetsk'te,  "Lugansk'a Barış", "Lugansk Ekonomik Birliği" ve "Halk Birliği" ise Lugansk'taki seçimlerde yarışacak. Pazar günü yapılacak meclis seçimlerini kazanan milletvekilleri 4 yıllığına görev yapacak.

Başkanlık seçimlerinde ise en az biner imza toplayan 3 adayın olduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nde, "Başbakan Aleksandr Zaharçenko, Donetsk Halk Cumhuriyeti Meclisi üyesi Yuriy Sivokonenko ve Yeni Rusya (Novorossia) Meclisi Başkan Yardımcısı Aleksandr Kofman" yarışacak. 4 başkan adayının bulunduğu "Lugansk Halk Cumhuriyeti"nde yapılacak seçimde ise "Lugansk Cumhuriyeti Başbakanı İgor Plotnitski, Lugansk Sendikalar Federasyonu Başkanı Oleg Akimov, Lugansk Sağlık Bakanı Larisa Ayrapetyan ve işadamı Viktor Penner" yarışacak.

Mart ayında Donetsk'te başlayan hükümet karşıtı eylemlere öncülük eden Pavel Gubaryev'in, başkanlık seçimlerinde aday olmasına izin verilmezken, kimliği henüz belirlenemeyen şahıslar tarafından uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Gubaryev, Rusya'daki bir hastanede tedavi görüyor. 

Başkanlık seçimlerde yarışan Başbakan Zaharçenko, Ukrayna ordu birliklerinin elindeki bölgeleri yeniden kontrolleri altına alacaklarını ve bölgenin sosyo-ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacaklarını, iş adamı Penner ise bölgenin yeniden ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacağını belirtiyor.

Merkez Seçim Komisyonu, ayrılıkçıların kontrolünün dışındaki bölgelerde ve Rusya'da bulunan Donbaslı vatandaşların, internet üzerinden oy kullanmasını isterken, oluşturdukları bir internet sitesi üzerinden oylamaların başladığını duyurdu.

AYRILIKÇILAR, SEÇİMLERDEN UMUTLU

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, seçimlerin ardından bölgenin statüsünün yasallaşacağını umut ederken, bazı liderler de seçimlerin ardından birçok ülkenin kendilerini tanıyacağını ileri sürüyor.

"Donetsk Halk Cumhuriyeti Meclisis Başkanı Boris Litvinov", daha önce yaptığı açıklamada, seçimlerin ardından diğer ülkelerin kendilerine eşit davranmaya başlayacağını ifade ederken, şimdiden Abhazya, Güney Osetya, Transdinyester, Dağlık Karabağ, Venezuela, Kuba, Vietnam, Suriye ve Irak yönetiminin kendileriyle diyalog kurmaya hazır olduğunu iddia etti.

Litvinov, "Seçimlerden sonra, diğer ülkeler de bizim hükümetimize eşit davranmaya başlayacaktır. Konuşmaya ve sorunları çözmeye yönelik adımlar atılmaya başlanırsa, mutlaka sonuçları da olur. Bu ise yeni istihdam sağlar, emeklilik ve sosyal ödemeler verilmeye başlanır. Bizlerin, potansiyel ortaklarla ticari ilişkileri geliştirmemiz gerekir. Ancak bunun için seçimleri düzenlememiz gerekir" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise sözde seçimlerin, taraflar arasında Minsk'te sağlanan tüm ateşkes sürecini tehlikeye atacağını belirterek, bunun Minsk protokolü ile bağdaşmadığını, ayrıca onun ruhuna aykırı olduğunu ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, seçimlerin sonuçlarını tanımaya hazır olduğunu bildirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da seçimlerin, Minsk'te yapılan mutabakatlar çerçevesinde gerçekleştirileceğini kaydederken, seçimlerin doğudaki mevcut durumun yapıcı diyalog rayına oturmasına imkan sağlayacağını belirtmişti.

AKPM: SEÇİMLER MEŞRU DEĞİL

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların tek taraflı ilan ettiği "Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri"nde 2 Kasım'da yapılacak seçimleri kınadı.

Brasseur, yaptığı yazılı açıklamada, seçimlerin, 5 Eylül’de imzalanan Minsk protokolüne aykırı olduğunu belirterek seçimlerin kırılgan barış sürecine zarar vermekten öte bir faydası olmayacağını bildirdi.

Seçimleri gayri meşru olarak niteleyen Brasseur, “AKPM olarak bu seçimleri tanımayacağız” ifadesini kullandı.

Ukrayna Meclisi, son olarak, doğudaki ayrılıkçıların 7 Aralık'ta, Ukrayna yasaları çerçevesinde yerel seçimler yapmasını öngören "Özel Statüsü" yasasını onaylamıştı.

Doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna'da pazar günü düzenlenen erken genel seçimlerin kendilerini bağlamadığını kaydederken, 2 Kasım'da "Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri"nde meclis ve başkanlık seçimleri düzenlemeyi planlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?