banner15

Üsküp OHAL şartlarında yaşıyor

Üsküp'te ardarda yaşanan sarsıntıların sayısı 100'ü geçti. Halk geceleri sokakta geçirirken birçok kişi ülkeyi terketti

Üsküp OHAL şartlarında yaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te ardarda yaşanan depremler, halkı sokağa döktü.

Üsküp'teki muhabirimizden aldığımız bilgiye göre, pazar gününden bu yana devam eden depremler herşeyden önce kamuoyunun gündeminde. Birçok kişi Üsküp'ü terkedip memleketine gitti. Üç gün içinde Üsküp'te yüzün üzerinde sarsıntı oldu. Pazar günkü 5,4'lük depremin ardından Pazartesi 3 ve 4 şiddetinde üç deprem yaşandı. Bazı vatandaşlar (çoğu Roman) geceyi dışarda geçirmeyi tercih ediyor. Bu gece 01.10'da da 3,2 şiddetinde bir deprem oldu. Bazı alışveriş merkezleri, duvarlarındaki çatlaklar nedeniyle kapandı. Birçok okul da eğitime ara verdi.

Çoğu depremden kaçarken yaşanan ve cam kırıkları yüzünden oluşan yaralanmalar nedeniyle 300'den fazla kişi hastanelik oldu. Tüm sarsıntıların merkez üssü Üsküp'ün 6 km doğusu. Yerin 5 km altında gerçekleştiği için çok fazla hissediliyor. Kimi uzmanlar bu deprem silsilesini yaşanan seller ve aşırı yağışlara bağlarken, kimileri Aftika kıtasındaki tektonik hareketlerle bağlantılı olduğunu, bunun da son iki günde Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya'da yaşanan depremleri tetiklediğini söylüyor.

Üsküplü Romanlardan Resmiye Arifi, 5 çocuğu ile birlikte 3 gündür parkta yaşadıklarını belirterek, "Oğlumun korkudan delireceğini düşündüm. Çok korktular, büyük travma yaşadılar. Çocuklarımız sürekli ağlıyor ve herkes bağırışıyordu. Bu yaşananlar bize bir darbe gibi geldi." dedi.

Arifi ayrıca, kendi imkanları ile geçinmeye çalıştıklarını ve her an deprem olma riski nedeniyle çocuklarını okullara dahi göndermediklerini söyledi.

Bir başka Üsküplü Roman Seat Mensur da halkta en ufak bir sarsıntıda çığlık atacak kadar büyük travmalar oluştuğunu kaydederek, hiç kimsenin evine girmek istemediğini ifade etti.

Sokakta güvenlik güçleri tarafından rahatsız edilmediklerini ve kendilerine sorun çıkarılmadığını aktaran Mensur, "Ne zamana kadar sokakta yaşayacağız? Bu korku ne zamana kadar devam edecek? Ağır şartlar altında gece-gündüz parktayız." diye konuştu.

Pazar günü meydana gelen onlarca sarsıntı nedeniyle Üsküp halkının çoğunluğu geceyi açık alanlarda geçirmeye başlamıştı.

Önceki gün meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin, 1963 yılında meydana gelen ve binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Üsküp Depremi'nin ardından en büyük sarsıntı olduğu kaydedildi.

Üsküp'te, 26 Temmuz 1963'te meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde bin 70 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 18:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35